AYRILMAK, BÖLÜNMEK, UZAKLAŞMAK ÜZERİNE

MESUT YAZICI

MESUT YAZICI

E-Posta : yazicimesut1963@hotmail.com

 İyi Ramazanlar dileyerek başlamak istiyorum. Ramazan ayı herkese iyi gelecek inşallah. Duamız ve niyazımız budur Cenab-ı Hak’tan. Ramazan demek Kur’an demek. Oruç ise Kur’an hükümlerinden sadece bir tanesi. Dolayısıyla oruç dışındaki hükümlerden birkaçını daha burada çok kısa olarak zikretmekte fayda görüyoruz.

Başlıkta arz ettiğimiz kelimeler hayata dair ve hayatın içinde olan kavramlar.  Bunlar bizatihi negatif değil, kötü değil. İnsanoğlu eksik ve yanlıştan tam ve doğru olana doğru bir yolculuk yapmak zorundadır şayet hayatta kalmak istiyorsa, hayatla barışık olmak istiyorsa. Sınav dünyasında seçmek ve tercih etmek zorunda faydalı olanı, gerekli olanı. Dünyanın mülkiyeti bizde değilse bile Ahiret mülkiyeti için doğru olanı bilmek ve onu yapmak zorundayız. Görevimiz tehlike yani.
Çünkü tercihlerimiz, seçtiklerimiz maddi-manevi aleyhimize olabilir, bize zarar verebilir. O nedenle çok sağlam kaynaklarımız ve çok sağlam temellerimiz olmalı ki sonuna kadar bu değerleri koruyup savunabilelim.
Ayırmak, seçmek, uzak durmak, bölmek, kaçmak, kaçınmak, uzak tutmak, ayrılmak gibi ilk bakışta nahoş gözüken bu kavramlar aslında bize iki cihan seadetini sağlayan eylemlerdir. Kur’an’dan öğrendiğimize göre Allah zaten bizi ayıracak eylemlerimize göre. Dolayısıyla O bizi mümin ve  kafir diye cennetlik ve cehennemlik diye ayırmadan önce biz kendimiz bu dünyada iken başta kendimize bir iyilik yaparak bu bölme, ayırma ve uzaklaşma işlemini gerçekleştirmeliyiz. Kötü ve Zararlı kişilerden, kötü ve zararlı ortamlardan derhal uzaklaşmalıyız. Gerektiği için bölünmeliyiz ve gerektiği için ayrılmalıyız. EŞİTLİK ADALET DEĞİLDİR. Sepetteki çürümüş elmayı, onu da Allah yaratmış deyip sağlam elmaların yanında tutuyor muyuz? Sınırlı olan suyumuzu meyva ve sebzelere değilde, onu da Allah yaratmış diye zararlı dikenleri beslemede kullanıyor muyuz? Allah yarattı diye koynumuza yılan ve akrep alıyor muyuz?  Demek ki hep dünya ve ahiret hayatımızı düşünerek kararlar veriyormuşuz. Öyleyse eksik ve yanlışları koparıp atmak, bölüp ayırmak gerekiyor. Eksik ve yanlış ortamlardan uzak durmak gerekiyor. Çokluk ve güzellik Allah katında bir üstünlük değildir Kur’an’a göre. Zira eksik ve yanlış olan şeyler ve kişiler güzel de gözükebilir, çokluk da olabilir. Ölçü bu değildir. Ölçü halkın değil HAKK’IN RIZASI. 
Sonuç: 
Duamız odur ki Allah bizi suçlu diye ayırmadan biz suçlulardan ayrılalım, onlardan bölünelim, onlardan uzaklaşalım.
Allah bizi zaten ayıracak. 
Ya kötülerin arasında kalmışsak bizi cehennemlikler safına, ya da iyilerin arasında isek cennetlikler safına ayıracak.
 


16 Mayıs 2018 Çarşamba 22:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE