TAM DA BİR AYRIK OTU VAKASI

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

Artık bahar geldi…Güneş ve toprak her zamanki gibi nankörlük etmeyerek işini layıkıyla yapmaya başladı. Eee bahar da gelince bahçeyle uğraşma ekim ve dikim işleri de özellikle bu işi sevenlerin gündemine geldi oturdu. Doğa ile uğraşmak gibisi yok zira. Bahçe işleri terapi gibi. Yapılacak en önemli işlerden birisi toprağın yeşermesi ile bahçede kendisini göstermeye başlayan ayrık otlarını temizlemek.

Adından da belli sanki…Ayrık otu kimsenin bahçesinde olmasını istemediği
herkesin gördüğü anda bahçesinden söküp atmaya çalıştığı bir ot bu ayrık otu. Ama mücadeleyi de seven bir ot az biraz da sinsi. Siz daha ayrık otunu sökerken yeniden gelip başınıza bela olacağım diye bas bas bağıran ve azıcık su güneş bulsa tekrar yüzünü gösteren bir ot. Faydaları vardır mutlaka ama genelde zararlarını duyduğumuz bu bitki yayılmacı bir bakış açısı ile tüm bahçeyi sarar ve gül, zakkum vb. gibi süs bitkilerinin köklerini sararak ölümlerine neden olur. Kazıp atmakla baş edilmez, kısa sürede bahçeyi sarıp başa bela olmaya başlar. İçinde meyve ağaçları olan bahçeler ve bu bahçelerin bahçıvanları için gerçek bir düşman olan ayrık otunun, birçok bitkiyi baskı altında tutan kökleri yüzünden bahçeden alınacak verimi oldukça düşürür. Ayrık otunun yok edilmesi için ya bu otu el ile sökmeniz ya da çeşitli zirai ilaçlar denemeniz gerekmektedir.

Peki işletmelerdeki ayrık otlarını ne yapacağız? Ayrık otu gibi yaşamayı seçenleri ne yapacağız? Her işletmede olduklarını bildiğimiz ayrık otları büyüyüp gelişmek için fırsat kollarlar, uygun ortamı bulduklarında bir anda gün yüzüne çıkıverirler.  Her kurumda karşınıza çıkabilecek, çoğu zaman faydalıymış gibi davranan ancak aslında faydadan çok zarar veren çalışanlardır diyebiliriz. Gerek yönetici gerekse ast olarak çalışan ayrık otları kendi yetersizliklerini, başkalarını da aşağı çekerek, kurumun ilerlemesini durdurarak telafi etmeye çalışmaktadırlar. Tespit etmesi çok kolaydır çünkü kurumun gelişmesini engelleyen, önüne hep bir set çeken bu kişiler normalde işleyen sistemi bile engelleyip geriye götürebilirler. Hemen bir örnek verelim. Geçtiğimiz yıllarda tüm ilçelere eğitime gittiniz ama bizim ilçeye bir gelmediniz aşk olsun diyerek sitem ettiğim bir eğitim danışmanından aldığım cevap şuydu: “Eeee hocam ilgili kişi defalarca belirtmemize rağmen bizi davet edeceği iki satırlık yazıyı hala yazamadı. Üstelik çok kez kendisine başvurumuzu hatırlatmış olmamıza rağmen, geleceğiz de bir türlü gelemiyoruz yani”. Tam da bir ayrık otu vakası karşısında yer yarılsın da yerin dibine gireyim diye düşündüğümü ve o kurum ve üyeleri içinde bolca üzüldüğümü hatırlıyorum.


09 Nisan 2018 Pazartesi 16:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE