MODERN ZAMANDA BİZANS OYUNLARI

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

Her yeni akademik yılda öğrencilerle tanıştığımız o ilk dersteki konuşmalarımda sözüme başladığım cümlem “ ÇOK ÇALIŞAN KAZANIR” oluyor. Kendilerine verilen görevi yapmalarının yanı sıra farklı bakış açılarını da katarak yaptıkları işi ve çalıştıkları işletmeyi geliştiren çalışanlar olmaları gerektiği de ikinci cümlem. Çünkü yıllar boyu buna inanmış ve çok değerli hocalarından bu cümleyi duyarak yetişmiş çalıştığı birimlerde de bu bakış açısını naçizane yansıtmış biri olarak bu cümle eğitmeye başlayacağım öğrencilerime yönelik olmazsa olmaz bir cümle. Anlatıyorum anlatmasına da bazen öyle hikayelerle geliyor ki okulu bitirip iş hayatına atılan mezun arkadaşlarım o zaman ne diyeceğimi bilemiyorum. “Hocam dediğiniz gibi çok çalışıyorum, dediğiniz gibi hiç sızlanmayıp üstün performans gösteriyorum. Çalışma arkadaşlarım ve işletme müdürüm benden çok memnun. Ama şefim bana taktı. Adam yaratıcılığım ve çalışkanlığıma kinleniyor sanki. Her türlü yıldırma politikasını uyguluyor kendince. Çok basit yöntemlerle. Beni alt etmek için yalan söylemekten hakkımda dedikodu yapmaya kadar denemediği oyun kalmadı. Hep tetikte olmam ve gelecek saldırılara hazırlıklı olmam gerekiyor, bildiğiniz Bizans oyunları gibi. Çok çalışan adamı buralarda pek sevmiyorlar hocam”. 

Ah be genç arkadaşım. Haklısın ne diyeyim! Bizans gider ayak dünyaya adını “Bizans Oyunları” koyduğumuz bir kavramı bırakıp gitti. Bizans oyunları iş dünyasında ve hayatın her aşamasında oynanabilir oyunlar maalesef. Kurnazlık yüklü, rakibi saf dışı etmek amaçlı, etik dışı, gizlice planlanan ve muazzam şekilde kurgulanan sinsi oyunlar. Üstelik genelde gerçek potansiyeli ve değeri olan, işe ve çalıştığı yere büyük katkılar sunan kişilere yönelik oynanan oyunlar. Peki ne yapmak gerek? İşinizde başarılı olabilmeniz ve yolunuza devam edebilmeniz için iş hayatının dinamiklerini iyi anlamak, biraz yontulmak ve mücadele için çaba sarf etmek gerek. Etrafınızdaki kişilerin ve çalışma arkadaşlarınızın gerçek niyet, beklenti ve kişiliklerini iyi analiz etmek gerek. Biz şimdilik Bizans oyunlarının kabul edilebilir masum oyunlar olmadığını bilelim. Hatta çok çirkin saygısız ve merhametsiz oyunlar olduğunu söyleyelim. Öyle konumlardaki öyle adamların oynadığı bu oyunun kurucusu kadar destek olanlarda bir gün bir yerlerde hak ettikleri cezayı alacaklar diye de ekleyelim.

Şimdi düşünüyorum da bu konuyu her zaman anlattığımdan daha fazla ve örnekleriyle anlatmam gerekecek gençlere. Böylece eminim daha faydalı olacağım. Rekabetin yüksek düzeyde olduğu ve herkesin sadece kendi kazancını düşünmeye başladığı çağımızda bir iki ders bunları konuşmaya değer. Üstelik devir TİLKİ İLE PLAN YAPAN, KURT İLE AVLANAN, SONRA OTURUP KOYUN İLE YAS TUTAN insanların devri iken kesin değer.

 


05 Şubat 2018 Pazartesi 13:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE