KARAKTERLİ KARİYER…EVET BU MÜMKÜN!

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

Okulumuzda İnsan Kaynakları Yönetimi programı açıldı açılalı ve biz derslere başladık başlayalı aklımızda cevap bulmamız gereken onlarca soru var. Öğrencilerimle gerek sınıfta gerekse kantinde yaptığımız hoş sohbetlerdeki konularımızdan birisiydi geçenlerde günümüzde kariyerin mi yoksa karakterin mi önemli olduğu.

Bununla ilgili sayfalarca yazı yazabilir günlerce üzerine konuşabiliriz aslında ama şuan kısaca özetleyelebiliriz. Bildiğimiz en önemli kural karakter olmadan kariyerin çok önemli ve yeterli olmadığı. Özellikle yönetim pozisyonundaki çalışanları başarılı kılan şey kariyerleri yanı sıra sahip oldukları sağlam, güçlü ve herkes tarafından takdir edilen karakterleri.  Sadece kariyer peşinde koşan ancak karakter yoksunu kimseler ise tahmin edeceğimiz gibi kısa vadede başarıyı yakalayabilen ve kendisi ile ilgili gerçek düşünceleri asla öğrenemeyen, beraber çalışılmaktan mutsuz olunan kimseler olarak işlerinin başında. Aslında kariyer güzel bir şey. İnsanları iş hayatında güçlü ve itibarlı gösteren onları daha da başarılı kılan şeyin adı kariyer. Yıllarca emek sarfedilerek ulaşılmış pek de değerli bir konum. Karakter ise kişiyi başkalarından ayıran yegane özellikler. Bu özelliklerin içinde güzel ahlak, iyi huylar ve örnek davranışlar gibi şüphesiz üstün manevi özellikler var. Kariyer kişiyi yaptığı işte tanınır bilinir bir isim ve mevkii sahibi haline getirir ama kişinin bulunduğu yerde sahip olduğu üstün meziyetler gerçek konumunu belirleyen unsurlardır. Uzun lafın kısası kariyer karakterle mayalanır diyebiliriz. Geçen yıl dersime davet ettiğim bir insan kaynakları yöneticisine öğrencilerimden birisi şu soruyu sormuştu :”Çalıştığınız insanlarda aradığınız en belirgin özellik nedir? Hiç düşünmeden bir çırpıda verilen cevap ise şuydu: “Kesinlikle karakter”. Çünkü kişinin karakteri zayıf ama diğer özellikleri güçlü olsa bile başınıza çok büyük bir bela almış olabilirsiniz!!!”.

Özellikle iş hayatına yeni başlayan ağzımızdan çıkacak tüm cümleleri pür dikkat dinleyen öğrenci arkadaşlarım başta olmak üzere iş hayatındaki herkese anlatmaya çalıştığımız şey kariyer basamaklarını çıkarken karakterlerinden ödün vermemeleri gerektiğidir. Çünkü ülke ve toplum olarak iyi, dürüst ve ahlaklı insan olma önceliğinin başarılı ve aynı zamanda üst düzey olunması karşısında geride kalması yaşayacağımız en büyük tehlike olur. İnanmalıyız ki sadece bir işte herkesten iyi olanlar, kimseye minnet etmeden, iş yapma usül ve ilkelerinden taviz vermeden karakterli bir şekilde kariyer yapabilirler. Evet bu mümkün. Tersi mecburen karaktersiz kariyer hikayeleridir. 
O zaman peşine düşmemiz gereken şey KARAKTERLİ KARİYER değil mi sizce de? 

Yeni yılda mutlu, huzurlu, karakterli ve esen kalın…

 

 

 


02 Ocak 2018 Salı 12:22
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE