İŞYERİNDE POZİTİF KURUMSAL ATMOSFER....

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

2019 yılının ilk yazısının konusu bu olsun istedim: İşyerlerinde pozitif kurumsal atmosfer. Victor Pauchet ‘Nezaket hiçten gelir fakat her şeyi satın alır’ cümlesini çok beğenir ve  hayatıma da adapte etmeye çalışırım. Lütfen sizlerde bu yazımı  okuduktan sonra günlük konuşmalarınızda, ikili ilişkilerde  büyülü kelimeleri kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü hem çok faydalı hem de bedava kelimelerdir bunlar. Geçenlerde okuduğum bir yazıda 1950'lilerde yazılmış 92 aşk mektubunu inceleyen Yrd. Doç. Dr. Sıdıka Yılmaz hocanın bu mektupları okuduktan sonraki yorumu ele alınıyordu. Sıdıka Hoca incelediği tam 92 aşk mektubu sonrasında  'Bu çağda hayatlarımızı hep bir yere yetişmeye çalışarak yaşıyoruz. O mektuplarda şimdi bize çok uzak gelen tahammül ve nezaket duygusuna şahit oldum. Anladım ki bizim hayatlarımızda en büyük eksiklik, nezaket' diyordu. Buna göre bundan tam 230 yıl önce “Adab-ı Muaşeret” adlı kitabı yazan Adolph Knigge bugünkü hallerimizi göre çok mutsuz olurdu heralde. Haksız mı? Bence hiç değil. Bu hayatta kim olmak istiyorum diyenler sayısız, basit, fakat bir o kadar da büyülü kurallar var ki ben bugün sadece birkaç selamlaşma sözcüğünden bahsedeceğim. Birbirine günaydın, merhaba demeden kaç kişi güne başlıyor kim bilir. Aslında gerçekten çok basit, uyanmak ve güne başlamak istiyorsanız minik bir gülümseme ile söylenmiş günaydından daha iyi bir alarm bulamazsınız uyanmak için. Sonra birini mi gördün bir işle meşgul, diyiversene kolay gelsin. Pozitif kurumsal bir atmosferi kim istemez ki çalıştığı yerde. İyi akşamlar ben çıkıyorum yarın görüşürüz desek mesela iş yerinden çıkarken. Çayını getiren hizmetliye bir teşekkür ederim kelimesini çok görenler var. İş verdiğimiz elemanımıza ne var yani eline sağlık, çok güzel olmuş ya da zahmet oldu desek ya. Yanlış bir şey mi yaptık, haydi gelsin bir “özür dilerim” kelimesi en erdemlisinden. Ve günü bitirip çıkarken bir iyi akşamlar iyi gelmez mi herkese.

Herkes günü farklı yaşar, bu doğru. Gergin, yorgun, mutlu, huzurlu, hasta, endişeli, heyecanlı, üzgün vs. Ama geçici bu durumlar içinde neden nezaketi sürdürülebilir kılınmaz anlamam. O yüzden öğrencilerime döne döne anlatırım. İşyerinde başarılı olmak istiyorsanız önce insanlarla iletişim kurmayı bileceksiniz. İşe gittiğinizde kimsenin suratına bakmadan masanıza oturmayın çalışma arkadaşlarınızla selamlaşıp kısa sohbetler yapmayı ihmal etmeyin, hal hatır sorun, günlerinin nasıl geçtiğini, işlerin nasıl olduğunu sorun. Ailelerini sorun. Özel günleriyse ve hatırlıyorsanız minicik hediyeler alın. Gönül çalın. Ve unutmayalım ki içteki bu güzel iletişimimiz dışardaki ilişkilerimize de yansıyacaktır. Ben yine de işimi şansa bırakmayıp ısrarla ders programımıza “Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları” dersini koydum. Dolu dolu geçsin, gençler öğrensin diye. 


06 Şubat 2019 Çarşamba 16:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Gənclər üçün rahat bir mühit

    Misafir 06 Şubat 2019 23:05 Sizin məqalələrinizə əməl edirəm. Gənclərə çox təzyiq edirsiniz, bəzi gəncləri imtina etməliyik, onlar bizim gələcəyimizdir.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE