HİÇBİR YERE BENZEMEYEN ŞEHİR

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

Geçen gün bir dost meclisinde söz dönüp dolaşıp yaşadığımız yere Gelibolu’ya geldi. Gelibolu’da yaşamak konulu sohbetimizde şu soruyu sordum dostlara “ Gelibolu’daki tüm içinde Gelibolu yazan tabelaları kaldırsak ve sizi gözleriniz kapalı bir şekilde bir yere bıraksak, buranın size Gelibolu olduğunu da söylemesek…Acaba Gelibolu’da olduğunuzu anlamanız mümkün olur mu ya da bunu anlamanız ne kadar sürer? Kısa bir duraksama ve asla uzun uzadıya düşünmeye gerek kalmadan verilen cevaplar şuydu: “Hayatta anlayamazdık…” “Bu biraz zaman alabilirdi…”

Ben de bu soruya kesinlikle aynı cevabı verirdim ki bunu çoğu kez dillendirmişimdir. Maalesef yaşadığımız şehir kendine has ve oldukça farklı sunumlara ya da ayırt edici unsurlara sahip değil. Bir defasında gemi ile Lapseki’ye geçerken Gelibolu’dan ilk kez geçtiğini anladığım bir çift “ Biz şimdi Gelibolu’dan geçtik değil mi?” diye aralarında konuşuyorlardı, emin olamamış gibiydiler üstelik de.

Günümüzde özellikle eski filmleri izleyip şehirlerin eski fotolara baktığımızda ortaya çıkan gerçeklik bu. Tüm şehirler giderek birbirine benziyor aynı insanların tipi, kıyafetleri, saç modelleri ve yaşam tarzları gibi. Birçok yazı ve birçok söylem var marka şehir yaratalım, modern olalım, gelişelim vs. diye. Oysa bizim ihtiyacımız olan ilk olarak yaşanabilir bir şehir yaratmak ama esasen o şehri yaşamak ve yaşatmak. Gelibolu öyle güzel öyle mühim öyle özel bir yer ki…”Benzemez” bir şehir olması çok zor değil. Gelibolu benzemez yerlerde benzemez yiyecek ve içecekleri sunabilir. Benzerine başka bir yerde rastlayamayacağınız bir konaklama deneyimi sunabilir. Benzemez bir şehir meydanında soluklanıp benzemez bir içeceği yudumlarken fotoğraf çekmeye ve anı biriktirmeye vesile olabilir. Çanakkale köprüsünün getireceği hareketlilik, özel bir üniversite, özel hastane ve hatta kolejin açılacağı duyumları ışığı altında, dört bir tarafta yükselen inşaatlara bakarak bize daha önce gittiğimiz hiçbir yere benzemeyen bir şehirde olduğumuzu fark ettirecek adımlar ve projeler de olsa güzel olmaz mı? Benzemez kimse sana ey şehrim desek güzel olmaz mı?

 


12 Şubat 2018 Pazartesi 14:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE