AH BE MATRUŞKA BEBEK SENDROMU!

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

Doç.DR. Dilek DÖNMEZ POLAT

E-Posta :

Malum çağımız sendromlar çağı…

Dünyanın çeşitli yerlerinde oldukça farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan sendromlara yakalanmak an meselesi.

Kim bilir belki de birçoğumuzun hali hazır da adını bildiğimiz ya da bilmediğiniz bir sendromu da var.

Ben bugün her zaman ve her ortamda yakalanabileceğimiz ya da baş etmek zorunda kalacağımız bir sendromdan bahsetmek istiyorum:

MATRUŞKA BEBEK SENDROMU.

Matruşka Bebek Sendromu önemli mevkilere ve koltuklara ulaşan yöneticilerin ilk yaptıkları işin düşünsel ve yönetsel anlamda kendi benzerleri ve aynı bakış açısına sahip olanlar ile ekip kurarak çalışması şeklinde ortaya çıkıyor.

Sadece kendi gibi düşünenlerle ya da etrafındakilerle yola çıkan yönetici tamamen kendi rahatını ve refahını düşünüyor. Ancak bu yaptığı şey ile çalıştığı kurumun yaptığı işin performansını hiçe sayarak başarısızlığa doğru yol da alabiliyor.

Oysa yöneticilik pozisyonuna gelmiş ve bir işin başına geçmiş kişiden büyük oranda profesyonelce davranışlar sergilemesi beklenir. İnsanları durduk yere değiştirmek, hoşlanmadıklarına yol vermek yöneticinin işi değildir,  tam tersine işi düzgün yapma potansiyeline sahip olanların ekibe katılmasını sağlayıp onların güçlü yönlerini kullanmasına müsaade ederek aslında kurumun ve yapılan işin performansını arttırmaktır.

Başarılı olmak isteyen yöneticiler, kalitesi kendisinden daha fazla kişilerle çalışmaya özen gösterirler. Machiavelli'nin “yöneticinin kalitesini anlamanın en kestirme yolu çalıştığı kişilere bakmaktır” diye çok anlamlı bir sözü var. Aklımızda olsun.

 

'Matruşka bebek sendromuna' girmiş ve her şeye aynı taraftan bakan kişileri etrafına toplayan  yöneticiler her defasında aynı ekiple başarısız olsalar dahi bu düzeni bozmak istemez ve bu yolda ısrar ederler.

Matruşkalar (birbirinin içinden çıkan boy boy ve benzer bebekler) şeklinde yaşamak ekip kurarken sadece çok sevdiğiniz, sadece muhabbetinizin iyi olduğu, sadece birlikte oturup kalktığınız, sadece arkadaşlık ettiğiniz sizin kopyanız olan insanlarla çalışmaya benzer.

İşler yolunda gidiyorsa ne ala. Ama adı üstünde sendrom bu. Peki ya bu matruşka ekip üyeleri size bilerek ya da bilmeyerek zarar veriyorsa? Peki sizin matruşka ekip üyelerinizde sizin görmediğiniz yanlışlıkları  ve hataları başkaları bal gibi görüyorsa?

Peki ya sadece o matruşka ekip üyeniz var diye eksi puan alıyorsanız?

Peki matruşka ekip üyeniz sizi ve imajınızı ve aslında başında olduğunuz kurumun ya da işin imajını yerle bir ediyorsa? Peki bir matruşka ekip üyesini kazanıp çok sayıda kişiyi kaybediyorsanız?

Matruşka ekip üyeniz işten daha fazla konuşuluyorsa? Matruşka bebek sendromu ile imtihan ediliyor olabilirsiniz. Aman dikkat!

 


26 Şubat 2018 Pazartesi 12:51
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE