ÖĞRETMENİMİZ -CEZA VE DERS....

CEMRE ÇINAR

CEMRE ÇINAR

E-Posta :

Her zamanki gibi  sabah erken kalkıp okula gittim. Sınıf arkadaşımız olan Mehmet yine ödevini yapmamıştı. 

Buna çok kızan Berna hocamız, eline cetvelini aldığı herkesi sıraya soktu ve bizim suçumuz yokken, herkesin eline vurmaya başladı. 
Gözlemlerime göre, herkes elinin acısından inliyordu.  Sıra bana geldi, çok korkuyordum ve titreyerek elimi uzattım. Çat diye bir ses duymamla birlikte elimin sızladığınıda hissettim.
Bütün sınıf cetvelden geçmişti ve en çok üzüldüğüm ise Elif arkadaşım oldu. Çünkü Elif aramızda tek engelli olan arkadaşımızdı. Elifin yürüme zorluğu ve  bir elini fazla kullanamama gibi bir engeli vardı. 
Sıra ona geldiğinde tüm sınıf olarak, kendi elimizin acısını unutup,  gözlerimizi hocamıza dikmiş, ama ses çıkarmadan yapma dercesine yalvaran gözlerle bakıyorduk. 
Ancak hocamız hiç ayrım yapmadan Elif arkadaşımızında eline vurduğunda biz gözlerimizi kapadık. Ağlama sesi duymayı bekliyorduk, ama zil sesiyle gözlerimizi açtığımızda hocamız sınıftan çıkıyordu.
Gözlerimi Elif arkadaşıma çevirdiğimde, yüzünde ağlama ifadesi yerine gülen yüzünü görünce şaşırdım. Bütün sınıfın aksine birtek Elif gülüyordu. Hepimiz çok şaşırmıştık. Bir kaç arkadaşımla yanına gittik ve ben; "Elif niye gülüyorsun" diye sordum. 
Elif'de, "ben engelliyim diye herkes bana acımayla ve alaycı davranıyordu. Oysa öğretmenimiz beni engelleyim diye ayırmayarak, sizin gibi banada cetvelle vurdu. Bu yüzden gülüyorum ve çok mutluyum" dedi.
Arkadaşımdan bunları duyunca, gözlerim doldu ve çok sevdiğim arkadaşım Elif'e önce ben sonrada tüm arkadaşlarımız sarıldık ve beraber güldük.
Bu arada, aslında  ellerimin o kadarda ağırmadığını ve öğretmenimizin ellime  hızlı vurmadığını farketkettim. Tenefüs bitmiş, ders zili çalmıştı. Dersimiz  Türkçe idi ve kompozisyon işleyecektik. 
Türkçe öğretmenimiz derse başladığında, "çocuklar, bugünkü kompozisyon konumuzu biliyormusunuz" diye sordu. Arkadaşlarımla birbirimize bakıp durduk. Öğretmenimiz konuşmasına devam ettt; "bugün Dünya Engelliler günü" dedi. ve arkadaımız Elif'i yanaklarından öptü.
Sonrada, "bugün engelliler günü ile ilgili bir yazı yazmanızı istiyorum" dedi ve ben ilk dersimizi düşünerek, hocamızın bize bir ders verdiğini anladım. 
Engelsiz bir dünya için birbirimizi sevelim ve saygı duyalım....
ÇEMRE ÇINAR....
 


09 Eylül 2018 Pazar 15:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE