KORONOVİRÜSE YABANCI DEĞİLİZ

Buket Orakcı

Buket Orakcı

E-Posta :

 KORONOVİRÜSE  YABANCI  DEĞİLİZ
Konuk Yazar...

Koronavirüsler (CoV) Akut şiddetli solunum yetmezliği sendromu olarak dile getirilen bu hastalık 21. yüzyılda keşfedilmiş ve 1960’dan sonra insanlarda hafif solunum yolu hastalıklarına neden olduğu anlaşılmış, tüm dünyada yaygın bulunan virüslerdir.

Salgın hastalıklarla mücadelenin en önemli boyutu koruyucu sağlık hizmetleridir. Hastalıktan korunmada sıkı kişisel hijyen ilk sırada yer almaktadır. İnsanlara  bulaşta virüsün hayvandan insana geçiş yolu bilinmemek ile birlikte COVİT-19  hakkında daha fazla bilgi edinilinceye kadar yüksek riskli kişiler (diyabetli, böbrek yetmezlikli, kronik akciğer hastalıklı ve immün yetmezlikliler) bu süreçte dışarıya çıkmamaya özen göstermelidir. Hastalık yalnızca üst solunum yolu belirtileri ile seyreden hafif grip benzeri belirtilerden, öksürük ve ateş ile başlayıp, solunum yetmezliğine ilerleyen geniş bir yelpaze gösterir. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında şüphelinin görüştüğü kişilerin listesi alınıp bilgilendirme yapılması hastalığın bulaş hızını azaltacaktır.Hasta veya hastalık şüphesi olan kişilerle bir metreden daha yakın temas durumunda damlacık izolasyon önlemi olarak cerrahi maske kullanılması gerekmektedir . Şüpheli bir vaka söz konusu olduğunda kullandığı kıyafetler 60-90°C’de normal deterjan ile yıkanmalı ve banyo-tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Şu an için tedavi ve koruyucu bir aşı geliştirilemediğinden hastalığın engellenmesinde koruyucu sağlık önlemleri alınması çok önemlidir.

Bu semptomlar (belirtiler)  görülen kişiler SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi)  ALO 184 hattını arayarak sağlık ekibini bilgilendirmeniz siz ve çevrenizin sağlığı için önem arz etmektedir.

 Yararlanılan Kaynaklar  ve Kişiler ; Akbabaa, M., Kurtb, B., & Nazlıcanc, E. (2014).

ORAN, Nazan Tuna; ŞENUZUN (2008). ÖZSOY, M., SÖNMEZER, M. Ç., & TÜLEK, N

TAMBAĞ, H., & TURAN, Z. (2012). İnal, S. NEMLİ, S., & Demirdal, T.

Uyan, A., Sipahi, O. R., Tütüncü, E., Sipahi, H., & Arman, D. (2016).

Akbabaa, M., Kurtb, B., & Nazlıcanc, E. (2014). 

 

 
 
   


10 Nisan 2020 Cuma 18:54
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

Acaroğlu Et Kasap