Şehit Denizciler Gelibolu'da Anıldı

Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde 65 yıl önce 'Naboland' adlı İsveç şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı ile Refah Gemisi ve Atılay denizaltısı facialarında şehit düşen denizcilerimiz, Gelibolu ilçesi'nde törenle anıldı
04 Nisan 2018 Çarşamba 23:49

Dumlupınar Deniz Şehitleri Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde 65 yıl önce Naboland adlı İşveç şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı ile Refah Gemisi ve Atılay denizaltısı facialarında şehit düşen denizciler  için  Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.
Deniz şehitlerini anma törenlerine Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç’ın yaptığı konuşma ile devam edildi. Dalgıç konuşmasına, “bugün ne mutlu bize ki, ilk Türk denizaltı gemisi ve aynı zamanda dalmış durumda torpito atan ilk dünya denizaltı gemisinin 6 Eylül 1886 tarihinde Haliç’te denize indirilmesiyle kurulan Türk denizaltı filosunun birer mensubuyuz” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Bizler geçmişi övünç ile dolu 132 yıllık bu aziz emaneti taşımanın haklı onurunu yaşıyoruz ve biz bu abideyi emekli olsak bile bizden sonra geleceklere daha da yücelterek teslim edebilmek için azim ve heyecanla mezara kadar devam ettirmek mecburiyetindeyiz. Şuanda Refah, Atılay ve Dumlupınar denizaltı gemilerinde vatan için hayatlarını kaybeden kabirleri engin denizler olan 247 şehidimizi anma töreni için burada toplanmış bulunuyoruz. Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi. 
Bu konuşmanın ardından Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Feridun Yaşbek yaptığı konuşmasında, “1953 yılında Nato tatbikatından dönerken işveç gemisi Naboland ile çarpışarak batan Dumlupınar denizaltı gemimizde ve Refah ile Atılay denizaltı gemilerimizde  247 şehidimizi anmak üzere buradayız. Ayrıca Afrin Zeytin dalı harekatında mücadele eden askerlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Vatan, millet ve bayrak uğruna hayatlarını seve, seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyorum. Denizlerdeki hak ve menfaatlerimizi korumak uğruna hiç tereddüt etmeden hayatlarını feda eden mezarları engin denizler olan şehitlerimiz için düzenlenen bu anlamlı törende bugün burada olmanın huzuru ile başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere  tüm şehitlere ve şehit denizaltıcılarımıza Allahtan rahmet dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından Armatör Yakup Aksoy Denizcilik Meslek Lisesi öğrencisi tarafından şiir okundu ve Denizaltıcılar andının okunmasından sonra, Dumlupınar Denizaltısının tarihçesi ile ilgili video gösterimi gerçekleştirildi.

Buradaki törenin sona ermesinin ardından denize açılarak, Denizaltı şehitleri için denize Gelibolu Belediye başkanı Mustafa Özacar, Boğaz Komutanlığını temsilen Lapseki Ordinat grup komutanı Deniz Yarbay Türker Altıngöz ve Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Feridun Yaşbek tarafından denize çelenk bırakılarak törenler sona erdi.

Düzenlenen törenlere Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Belediye başkanı Mustafa Özacar, 2. Kolordu temsilen İkmal Albay İsmail Enis Ergin, Boğaz Komutanlığını temsilen Lapseki Ordinat grup komutanı Deniz Yarbay Türker Altıngöz, Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Feridun Yaşbek,  Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç  ve davetliler katıldı.

Haber Kaynağı: HABER AJANSLARI -Haber okunma sayısı: 36437

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Acaroğlu Et Kasap