Hz. Mevlana 746.Vuslat Yıldönümünde Anıldı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yapılan etkinliklerle Hz. Mevlana 746.Vuslat Yıldönümünde Dünyanın En Büyük Mevlevihanesinde Anıldı
16 Aralık 2019 Pazartesi 00:16

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bu yıl 8. düzenlenen Uluslararası Hz. Mevlana'yı anma etkinlikleri kapsamında Vuslat töreni gerçekleştirildi.

 Dünyanın en büyük Mevlevihanesi olan Gelibolu'daki mevlevihanede bu yıl 746. Vuslat yıldönümünde anılan Hz. Mevlana'yı anma etkinlikleri enstrümantal ney ve ilahi dinletileri ile başladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tasavvuf Topluluğu tarafından düzenlenen anma töreni ilahi ve dinletileri Tasavvuf Vakfı Mıtrıban heyeti tarafından gerçekleştirildi.

Anma etkinlikleri daha sonra uluslararası heyetlerin konuşmaları ile devam etti ve ardından "Hz. Mevlana'da Ortak Yaşam" konulu konferans mevlevi üstadı Mustafa Özbağ tarafından gerçekleştirildi.

Tasavvuf Vakfı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tasavvuf Topluluğu ve Gelibolu Mevlevihanesi Derneği'nce düzenlenen  törene  Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, 2'nci Kolordu Komutanı Korgenaral Zekai Aksakallı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça,


ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Tasavvuf Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özbağ, Proje Koordinatörü, Tasavvuf Vakfı İl Temsilcisi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tasavvuf Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku ve Balkan Coğrafyası'ndan Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbıstan, Sudan, Yunanistan, Bulgaristan gibi çok sayıda ülkeden konuklar ve vatandaşlar katıldı.

Program, enstrümantal ney ve ilahi dinletisi ile başladı. Ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, "Dünyanın en büyük mevlevihanesi Gelibolu Mevlevihanesi'nde aşk ile Hazreti Mevlana'yı anmak için bir araya geldik. Kula vefası olmayanın, hakka vefası olmaz buyuruyor Hazreti Mevlana. Bugün vefa vakti. Vefaya hoşgeldiniz" diye konuştu.

Törenlere katılan, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç'da yaptığı konuşmasında, "Adriyatik  diyorlarya işte ben tam oradan Adriyatikten geliyorum. Dünyanın her yerinde islamın hoşgörü, adaleti , insan hakkı işte biz şuanda burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinde hepimiz anavatanımızda çok sağlam bir yerde, sevdiğimiz, saygı duyduğumuz bir devlette bulunuyoruz" dedi.


Konuşmaların ardından mevlevi üstadı Mustafa Özbağ, protokole ve bazı konuklara günün anısına plaket verdi ve Mevlevihanede düzenlenen etkinlikler Tasavvuf Vakfı Sema Ekibi tarafından , Mevlevi Sema Zikr-i Şerifiniin  gerçekleştirmesinin ardından törenler edilen dua ile sona erdi. 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 34892

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Acaroğlu Et Kasap