579 Yıllık Hamam Restore Ediliyor

579-yillik-hamam-restore-ediliyor

1437 Tarihinde Çandarlı Halil Paşa’nın İznik’teki İmaretine Vakıf Olarak Yapılan Gelibolu’nun Tarihi Şengül Hamamı Yıkılmaktan Kurtarılıp, Yeniden Onarılıyor..
02 Aralık 2016 Cuma 16:14

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan tarih Şengül hamamı yıkılmaktan hayırsever işadamı tarafından kurtarılıyor.

İlçenin Hocahamza mahallesi fener mevkiinde bulunan  bir  tarafı Şengül  sokağına, diğer  tarafıda Çanakkale boğazına bakan ve 1437 tarihinde Çandarlı Halil Paşa’nın İznik’teki İmaretine Vakıf  olarak yapılan tarihi hamamın yıkılıp, yokolması hayır sever iş adamı Mehmet Aksoy  tarafından kurtarıldı. 


Yıllar önce, işadamı olan babası Yakup Aksoy tarafından sahiplerinden satın alınan tarihi hamam babanın hatırasına yeniden aslına ve o dönemin işçiliği ile hatta harç ve yapılışına kadar sadık kalınarak onarılmaya başlandı. 
Mimar Sinan Üniversitesinden  Prof. Dr.  Oğuz Ceylan’ın restorasyon danışmanı olduğu yapının onarımında restorasyon danışmanı olan 15. yüzyılın ilk çeyrek tarihli dönemin yapısı olan tarihi hamamın ilk başlanılan çalışmalarında bilinçsizce sadece hamamın korunması için yapılan onarımların kazınmasından çıkan 10 kamyon hafriyat atıldı. 

Tarihi hamamın aslına sadık kalınarak onarımına başlanması ile ilgili konuşan mal sahibi Mehmet Aksoy, “ rahmetli babamın çok yıllar önce  satın aldığı bu tarihi binanın yeniden canlanmasını babamızın anısına yapıyoruz. Tabiî ki, bu ecdat yadigarının restorasyonunun en güzelini” yapacağız” dedi.

Restorasyonuna başlanan binanın  restorasyon danışmanlığını yapan  ve uzmanlık alanı koruma ve yenileme olan Mimar Sinan Üniversitesinden Prof. Dr. Oğuz Ceylan yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ile bina hakkında bilgiler verdi.
Prof. Dr. Oğuz Ceylan verdiği bilgilerde, Şengül hamamının diğer hamamlardan en büyük farkı soyunmalık ve ılıklık arasında bir mekanın bulunması olduğunu ve bu Osmanlı öncesi Türk hamamlarında görülen Aralık kısmı olduğunu belirterek şunları söyledi.
“aynı teknik kullanılmış  biz ona erken Osmanlı diyoruz. Bu  Osmanlının erken örneklerinden bir tanesi çok  önemli bir duvar  tekniği var. Dikkat ederseniz  her taşın altında birer tuğla bulunmaktadır. Bu erken Osmanlı özelliğini taşımaktadır. Bu bir Selçuk geleneğidir.  Daha  sonra bu gelenek kaybolacak  ve tuğla sıranın atıl olarak  görmeye başlayacağız yani 100 – 110 cm tuğla atılmaya görmeye başlayacağız. Bu çok önemli ve özgün bir  hamam  bu yüzden elimizden geleni restorasyonu için yapacağız. “ dedi.


Binanın onarımı sırasında kullanılacak olan malzemeninde aslına uygun olanı kullanacaklarını söyleyen Prof. Dr. Ceylan, taş ve ahşap analizleri yapılan  ve şuanda İstanbul araştırma laboratuarının önerileriyle yapıda kullanılacak olan karışımlarıda yanlarında getirdiklerini ve karışımların nasıl olacağının formülününde ellerinde olduğunu bildirerek, bir kuyu açıp, kireç söndüreceklerini  ve bunu 2 ay beklettikten sonra  onarım sırasında kullanacaklarınıda sözlerine ekledi.

Bu tarihi hamamın o yıllarda özellikle  ilçeniz deniz şehri olması nedeniyle denizciler için yapılmış bir hamam olduğu kanısında olduklarını ve bunun içinde önemli bulgular olduğunu söyleyen restorasyon danışmanı Prof Dr. Oğuz Ceylan, “bizim geleneksel Osmanlı mimarisinde hamamlar  her zaman şehrin merkezinde olur. Cami ile ilişki içerisindedir  ve bu kuraldır  adeta, ama bu amamın çok özgün bir konumu vardır  biz buna açık hamamlar diyoruz. Mahallenin dışında ve deniz kıyısında olması nedeniyle büyük bir olasılıkla denizcilere özgü olduğu bize söylendi” dedi.

 

 

Haber Kaynağı: HABER AJANSLARI -Haber okunma sayısı: 25354

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

belediye-binasi-kursunlandi

Belediye Binası Kurşunlandı

30 Ağustos 2020 Pazar 22:24
lapsekide-yangin-korkuttu

Lapsekide Yangın korkuttu

20 Haziran 2020 Cumartesi 16:50
hz-mevlana-746vuslat-yildonumunde--anildi

Hz. Mevlana 746.Vuslat Yıldönümünde Anıldı

16 Aralık 2019 Pazartesi 00:16
aticilar-turkiye-sampiyonasinda

Atıcılar Türkiye Şampiyonasında

23 Kasım 2018 Cuma 13:21
bingollerin-mutlu-gecesi

BİNGÖLLERİN MUTLU GECESİ....

09 Eylül 2018 Pazar 01:26