Yahudi Dostlara Kemanlı-Davullu Karşılama

yahudi-dostlara-kemanli-davullu-karsilama

Bir dönem Çanakkale'nin çeşitli ilçelerinde yaşayan ve buralardan ayrılıp kimisi memleketleri İsrail'e ve kimiside başta İstanbul ve Bursa gibi şehirlerde yaşamlarını sürdüren Yahudiler Çanakkale ve Gelibolu'yu unutmadılar.
04 Kasım 2019 Pazartesi 20:53

ÇANAKKALE ve bir dönem çeşitli ilçelerinde yaşayan ve buralardan ayrılıp, kimisi memleketleri İsrail'e ve kimiside başta İstanbul, İzmir ve Bursa gibi şehirlere giderek, yaşamlarını sürdüren Yahudililer Çanakkale ve Gelibolu'yu unutmadılar.

Bir dönem yaşadıkları yerleri tekrar görmek ve buralara ziyaretler düzenlemeyi  geleneksel hale getiren Yahudiler  gezilerini sürdürüyorlar. 

150 kişilik Çanakkaleli yahudilerden  20'si  İsrail, Bursa  ve İstanbul'dan gelip buluşan grup geleneksel hale getirdikleri gezileri için  Çanakkale'ye geldiler .

İstanbul'dan 4 günlük bir gezi için 1 Kasım'da  yola çıkan grup, ziyaretlerinin son gününü Gelibolu'ya ayırdılar.  Çanakkale'deki ziyaretlerinin ardından Gelibolu'ya gelen grubu,  iskelede Serdar Azak , eşi Zuhal Azak , Orhan Selçuk ve arkadaşları ile Gelibolulu müzisyenler tarafından


Gelibolu'ya Hoşgeldiniz yazısı, kemen-darbuka ve şarkılarla karşılandı. 

Grup, öğle yemeğinin ardından,  Gelibolu'daki Yahudi mezarlığını ziyaret etti ve  mezarlıkta dualar okudu. Bu grubun içinde Gelibolulu manifaturacı olan Rıfat ( Rafael ) Kandiyoti'nin 1956 Gelibolu doğumlu ve 20 yaşına kadar Gelibolu'da yaşayan kızı Gelibolulu Rinet Kandiyoti'de bulundu. Buradaki arkadaşları Serdar ve Zuhal Azak'ın kendilerini yıllar sonra böyle güzel bir jestle karşılamalrından dolayı duyduğu memenuniyeti dile getirdi. 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 1564

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Küçük bir düzeltme

    Misafir 04 Kasım 2019 21:58 Serdar bey yazınızı çok beğendik.teşekkür ederiz. Eşimin doğum tarihi 1957 dir...selamlar

DİĞER HABERLER

yine-kaza-bu-kez--4-yarali

Yine kaza, bu kez 4 yaralı..

22 Şubat 2020 Cumartesi 01:43
emekli-itfaiye-cavusu--hayatini-kaybetti

Emekli itfaiye cavusu hayatını kaybetti

20 Şubat 2020 Perşembe 11:48
ak-parti-il-baskanindan-ziyaret

Ak Parti İl Başkanından Ziyaret

19 Şubat 2020 Çarşamba 23:17
geliboluda-ekonomik-toplanti

Gelibolu'da Ekonomik Toplantı

19 Şubat 2020 Çarşamba 20:16

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE