Üreticiler Tayfur Barajından Sulama İstiyor

ureticiler-tayfur-barajindan-sulama-istiyor

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin Tayfur köyündeki üreticiler, tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarından Tayfur Barajına kapalı sulama sistemi yapılmasını istiyorlar
12 Eylül 2019 Perşembe 19:12

 ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinin Tayfur köyündeki üreticiler, tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarından  Tayfur Barajına kapalı sulama sistemi yapılmasını istiyorlar

Gelibolu’nun içme suyunun Gökbüet Barajı’ndan temin edilmeye başlamasının  ardından,  ilçenin Tayfur Köyü’nde, yaklaşık 4 milyon 500 bin metreküp su hacmine sahip olan Tayfur Barajı kullanılmadığından dolayı dolu bir şekilde duruyor. 

Temmuz ayında Gelibolu Belediyesi ve DSİ yetkilileri tarafından dip temizliği yapılan baraj için, burada yaşayan tarım ve hayvancılık yapan  köylüler, kullanılmayan bu barajın değerlendirilmesi için  kapalı sulama sistemi yapılmasını istiyorlar.

Gelibolu’nun önemli su kaynaklarından biri olan  içme, kullanma ve endüstri amaçlı su ihtiyacını Gökbüet Barajı ile birlikte karşılanmaya başlamasıyla birlikte, Tayfur köyündeki üreticilerin bu isteği üzerine köy muhtarı Ramis Sarıgöl, kapalı sulama sisteminin kurulması için Devlet Su İşleri’ne (DSİ) daha 2 yıl önce dilekçe verdiklerini belirtti. 

Muhtar Sarıgöl, "DSİ’nin Tayfur Barajı’na kapalı sulama sistemi için 2020 yılında çalışma programına alınmasını istediklerini belirterek; “köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıkdır.  Köyümüzde bulunan barajımıza kapalı sulama sistemi kurulmasını bekliyoruz. 2 yıl önce DSİ’ne bu konuda dilekçemizi vermiştik. Yetkililerden isteğimiz, kapalı sulama sisteminin kurulması için 2020 yılı programına köyümüzün alınması” dedi.

Bu arada, Gelibolu'daki Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ergül'de, "Tayfur köyü muhtarı ve buradaki üreticilerin bu istekleri oldukça olumludur. Zira şu anda bu baraj öylesine duruyor. Bundan üreticilerimiz yararlansın. Kaldıki bu durum geçtiğimiz aylarda Ak Parti Grup başkanvekili Çanakkale milletvekili Bülent Turan'a'da söylenmi ve milletvekilimiz konunun incelenmesi talimatlarınıda vermişti" diyen dernek başkanı Ergül sözlerini şöyle tamamladı. "buradaki üretriciler için  alttan sulama  daha olumlu olacaktır. Çünkü  bu sistemde su kaybı olmayacak ve üreticilerimiz sudan daha fazla yararlanacaktır" dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 291

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

okullarda-yangin--tatbikati

OKULLARDA YANGIN TATBİKATI

16 Ekim 2019 Çarşamba 17:16
ogrencilere-dis-bakimi-etkinligi

Öğrencilere Diş Bakımı Etkinliği

15 Ekim 2019 Salı 23:07
sahil-guvenlikten---huzur-operasyonu

Sahil Güvenlikten huzur operasyonu

14 Ekim 2019 Pazartesi 23:26
derbide-bayirkoyspor-galip

Derbi'de Bayırköyspor Galip...

14 Ekim 2019 Pazartesi 22:27

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
SELCİ ve ferudun