Şevki Koru Anısına Kurtuluş Yarışmaları Yapıldı

sevki-koru-anisina--kurtulus-yarismalari-yapildi

Türkiye’nin ilk Milli Maratoncusu ve birincisi olan Gelibolulu Milli Atlet Şevki Koru anısına Gelibolu Belediyesi tarafından bu yıl “Şevki Koru Anma ve Kurtuluş Koşusu”nun ikincisi düzenlendi ve eski milli atletlerden Veli Ballı'da 10 bin metre yarışmalarında koştu
24 Kasım 2019 Pazar 17:48

ÇANAKKALE 'nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalınden kurtuluşunun 97'ci yıldönümü etkinlikleri kapsamında belediye tarafından atletizm yarışmaları düzenlendi.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında milli  maratoncu Şevki Koru anısına atletizm yarışmaları ve halk koşusunun bu yıl 2'cisi düzenlendi. 

Gelibolu Belediyesi tarafından şehir merkezinde Milli Maratoncu Şevki Koru anısına düzenlenen organizasyona, aralarında eski milli atletlerden İstanbul Balkan Şampiyonası maraton birincisi Haydar Doğan, milli atlet ve Ankara ile  Atina Balkon  maraton birincisi   , eski maratoncu Veli Ballı gibi isimlerin de yer aldığı  eski milli atletler katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, çuval ve kaşıkla yumurta taşıma yarışıyla başladı ve ardından atletizm yarışmalarına geçildi. 500 ve 1000 metre minik kızlar ve erkekler, 2000 metre kızlar ve erkekler, 2000 metre yıldız kız ve erkekler, 5000 metre büyük kadınlar ve erkekler ile eski maratoncu milli atlet Veli Ballı'nında katıldığı 10 bin metre erkekler ve kadınlar yarışıda yapıldı. Eski milli atlet  Veli Ballı'ya vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ve destek verildi.

Yarışmadan önce konuşan milli maratoncu Veli Ballı, burada olmaktan son derece  mutluyum. Merhum hocamız ve abimiz adına düzenlenen bu güzel organizasyonda olmaktan gururluyum diyerek, şunları söyledi. "bende koşucam. 10 km koşucam. Şevki koru hocamızın anısına. Kendisine rahmet diliyorum. Işıklar içinde uyusun" dedi.

Milli atlet ve maratoncu Şevki Koru anısına yapılan yarışmalara konuk olarak katılan diğer bir eski milli şampiyon atletlerden Haydar Doğan ise, şunları söyledi; "merhaba adım, Haydar Doğan, eski rekortmen şampiyon atletim. Bugün Gelibolu'dayız ve Gelibolu'da bulunmamızın sebebi 20 yıl antrenörlüğümüzü yapan yüzlerce rekortmen şampiyon atletin yetişmesine katkı sunan Gelibolulu Şevki Koru hocamızın adına bu sene 2. düzenlenen koşu için buradayız. Eski milli rekortmen atletlerimizden , arkadaşlarımızdan ve abilerimizden yoğun bir ilgi var. Tabi yoğun ilginin olmasının sebebi Şevki Koru hocamız ömrü boyunca sporcu olarak ülkemize ilkleri yaşatmış ve atletizm sporunu bıraktıktan sonrada yüzlerce şampiyon atlete katkı sunmuştur" dedi.

Yapılan 5 bin ve 10 bin metre yarışlarında milli atletler başı çekerken tüm dallarda yarışmalara toplam 500 sporcu katıldı. 10 bin metre koşusuna 95 sporcunun katılımı ise, bu yarışmalara olan ilgiyi artırdı.

Yeni Şevki Koruların, Veli Ballıların ve Hardar Doğanların yetişmesinde büyük katkısı olacak olan Gelibolu Triatlon takımının hocası Halil Tuna, sporcularıyla...


5 bin metre genel klasman erkeklerde 1. milli atlet Alper Demir, 2. Fetene Alewu Tegosa ve 3.'luğude Devrim Kazan aldı. Aynı kategoride bayanlarda ise, Rahime Tekin 1., Demet Dinç 2. ve Gamze Altunbaş'da 3. oldu.

10 bin metre yarışmalarında ise, genel klasman erkeklerde, Mestan Turhan 1., Murat Emektar 2. ve Yunus Emre Akkuş'da 3. oldu. Aynı kategorinin bayanlar ında ise, Duygu Turgut Soyan 1., Sabriye Güzelyurt 2., ve Tuğçe Karakaya'da 3. oldu.

Tüm dallarda derecelere girenlere ödülleri ilçe kaymakamı Hakan Kılınçkaya, 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı, belediye başkanı Mustafa Özacar, 18. Mekanize Piyade  Tugay komutanı Tuğgenaral Yüksel Erdin ve eski milli atletler tarafından verildi.


Belediye başkanı Mustafa Özacar, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, "bugün yine, 1937 yılında yapılan ilk Türkiye Maratonunda birinciliği alarak Atatürk’ün elinden madalya alan Gelibolulu Milli Atlet ve maratoncu Şevki Koru’yu anmak üzere bu anlamlı organizasyonu düzenledik.  Atatürk’ün huzurunda ilk koşma şerefini elde eden ve  büyük başarılar kazanan Milli atletimizi sonsuz saygı ve rahmetle anıyoruz. 1913 yılında Gelibolu’da doğan Şevki Koru’yu 28 Eylül 2003’de kaybettik. Ruhu şad olsun. Bu anlamlı anma koşusuna katılan  tüm sporcularımızı kutluyor,  hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 632

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cinayetten-aranan-kisi-geliboluda-yakalandi

Cinayetten aranan kişi Geliboluda yakalandı

08 Temmuz 2020 Çarşamba 22:48
kayip-kiz-cocugu-bulundu

Kayıp Kız Çocuğu Bulundu

08 Temmuz 2020 Çarşamba 15:01
soyuaktan-iscilerine--rekor-zam

Soyuak'tan İşçilerine Rekor Zam

07 Temmuz 2020 Salı 23:09
geliboluda-yine-yangin

Gelibolu'da yine yangın

07 Temmuz 2020 Salı 20:18
gelibolu-yaniyor

Gelibolu Yanıyor

07 Temmuz 2020 Salı 02:11
geliboluda-av-kopekleri-asilandi

Gelibolu'da Av köpekleri aşılandı

06 Temmuz 2020 Pazartesi 06:25

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE