Rusların, Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümü Paneli

ruslarin-gelibolu-gurbetinin-100-yildonumu-paneli

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru Konulu Panel öncesi Rus anıtı ziyaret edilip, karanfil bırakıldı.
23 Mayıs 2019 Perşembe 16:22

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru Konulu Panel düzenlendi.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Turusıa, Türk-Rus Toplumsal Forumu ve Gelibolu belediyesinin katkıları ile hazırlanan  Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru Konulu Panel öncesi Rus anıtı ziyaret edilip, karanfil bırakılarak anıldı.

Rus Anıtının ziyarerti sırasında aynı yerde bulunan fotoğraf müzeside ziyaret edilip, anı defteri emekli büyükelçi ve aynı zamanda Türk Rus Toplumsal Forum Türk Kanadı Genel Sekreteri  Ender Arat tarafından imzalandı.

Rus Anıtında bir açıklama yapan Türk Rus Toplumsal Forum Türk Kanadı Genel Sekreteri  Ender Arat, "Gelibolu'da Atatürk Kültür Merkezinde bugün saat birde başlayacak konferans bu amaca hizmet ediyor. Tabi Gelibolu Ruslar için çok önemli bir yer. Buraya büyük bir ordu ve tarihte ilk defa bütün teczizatı ile kalkıp gelmiş kendi ülkelerindeki çatışma nedeniyle ayrılmak zorunda kalmışlar. O dönemde bu topraklar İngiliz, Faransız ve Yunan işgali altındaydı. Geliboluya Fransızlar tarafından yerleştirilmişler. Fakat buradaki Türk toplumu onları kucaklamış" dedi.

Bu arada, Rus anıtında konuşan ÇOMÜ Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma Merkezi Turusıa Müdürü Prof. Dr. Vedat Çalşkan'da, "Geçmişte yaşananlar  Türk ve Rus toplumları arasında, kardeşliği, hoşgörülüğü, dayanışmayı ve farklı etnik, dini kimliklere sahip olmalarına karşın merhamet neticesinde, büyük zorlukları aşabilme gücünü gösterdi ve kanıtladı" dedi. (00111) 

Buradan Atatürk Kültür Merkezindeki Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru Konulu Panel geçti. Buradaki panel saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı ve belgesl film gösteriminden sonra  konuşmalara geçildi.
Panelde konuşan İstanbul Milletvekili ve Türk - Rus Toplumsal Forum Eşbaşkanı Ahmet Berat Çonkar, "Beyaz Rusların Gelibolu Gurbetinin 100. Yıldönümüne Doğru” isimli bu programda burada olmaktan dolayı  mutlu olduğunu, Türk ve Rus kanadından kıymetli misafirlerle birlikte, Gelibolu’da, kıymetli hocalarımızı dinleme ve istifade fırsatını yakalamaktan da duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi.

"Hepimizin bildiği gibi, Birinci Dünya Savaşı’nın en fazla etkilediği ülkelerin başında geliyor Türkiye ve Rusya. Gelibolu ise, iki ülkenin tarihi kaderinde çok önemli yer tutan bir coğrafya. Aynı zamanda bu coğrafya bizim tarihimiz açısından ve ülkemizin kaderi açısından destansı bir savunmanın ve kahramanlığın adı. Bu vesileyle başta Çanakkale olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum" dedi.

Daha sonra, panele konuşmacı olarak katılan eski büyükelçi ve Türk Rus Toplumsal Forum Türk Kanadı Genel Sekreteri  Ender Arat, İstanbul Üniversitesi Slav Dilleri Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Türkan Olcay, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın İbrahimov ve ÇOMÜ Türkiye -Rusya İşbirliği Araştırma Merkezi TURUsia Müdürü Prof. Dr. Vedat Çalışkan konuştular.

Düzenlenen panele, Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir,  Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İsmail Safi, Gelibolu belediye başkanı Mustafa Özacar,  Rusya Federasyonu Ankara temsilciliğinden Natık Guluyev ve Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Merkezi Müdürü Enver Şeyhov katıldı.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 451

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gelibolu-motofest-sona-erdi

Gelibolu Motofest Sona Erdi

16 Eylül 2019 Pazartesi 00:43
57-alay-mustafa-kemal-parki

57. Alay Mustafa Kemal Parkı...

12 Eylül 2019 Perşembe 22:41
emekli-ogretmenler-gunde-bulusuyor

EMEKLİ ÖĞRETMENLER GÜNDE BULUŞUYOR

12 Eylül 2019 Perşembe 22:18
ureticiler-tayfur-barajindan-sulama-istiyor

Üreticiler Tayfur Barajından Sulama İstiyor

12 Eylül 2019 Perşembe 19:12
gelibolu-korusundan-yaza-veda-konseri

Gelibolu Korusundan Yaza Veda Konseri

12 Eylül 2019 Perşembe 01:40
altunaydan-tesekkur

Altunay’dan Teşekkür

11 Eylül 2019 Çarşamba 19:56

ÇOK OKUNANLAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
SELCİ ve ferudun