Özacar'dan 1 Temmuz Mesajı

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Kabotaj Kanununun 94.yıldönümü ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
30 Haziran 2020 Salı 22:08

Özacar, yazılı olarak yaptığı açıklamada, 1 Temmuz 1926’da Ulu önderimiz Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanununun Cumhuriyetin kazanımları ile birlikte denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağladığını, siyasi ve ekonomik özgürlükler getirdiğini vurguladı.

Kabotaj Kanununun Kurtuluş Savaşının ardından ekonomik bağımsızlığa yönelik atılan en önemli adımlardan birisi olduğunun altını çizen Özacar, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Denizler; ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptir. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Hepinizin bildiği gibi ülke olarak Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprüyüz. Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi staratejik öneme sahip denizlerle çevriliyiz. Birisi ilçemiz Gelibolu’nun içinde bulunduğu Çanakkale Boğazı olmak üzere iki önemli su yolu ve bir iç denizin sahibiyiz. Staratejik konumumuz gereği dünyadaki önemimiz her zaman vardı lakin denizlerimizdeki hakimiyet bizde değildi. 1 Temmuz 1926 tarihindeki bu kanunla yaklaşık 350 yıldır süren ayrıcalık sona erdi. Büyük Atatürk’ün direktifleriyle denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlendi. Bu kazanımlarla Türkiye, deniz vatanına da kavuştu. Bu sebeple bir kez daha minnet duygularımızla andığımız Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ruhları şad olsun.

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 1826

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

5-martiyi-itfaiyeciler--kurtardi

5 Martıyı itfaiyeciler kurtardı

12 Ağustos 2020 Çarşamba 18:42
once-kan-bagisi-sonra-denetim

Önce kan bağışı, sonra denetim..

11 Ağustos 2020 Salı 23:22
geliboluda-aniz-yangini

Gelibolu'da Anız Yangını

10 Ağustos 2020 Pazartesi 18:42
mevlevihanede-sema--toreni

MEVLEVİHANEDE SEMA TÖRENİ

10 Ağustos 2020 Pazartesi 00:41
gelibolu-yine-yandi

Gelibolu Yine Yandı

09 Ağustos 2020 Pazar 21:11

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE