Özacar, Yaz ayında 150 bin kişiye hizmet veriyoruz

ozacar-yaz-ayinda-150-bin-kisiye--hizmet-veriyoruz

Gelibolu Belediyesinin gerçekleştirilen Ağustos Ayı Meclis Toplantısında 11 gündem maddesi görüşülürken, okul servis araçlarından 5 aylık ücret alınmasına, bir sokağın adı değiştirileek, Şehit Selçuk Gül Sokak yapıldı
07 Ağustos 2020 Cuma 22:31

Başkan  Mustafa Özacar başkanlığında gerçekleştirilen  Gelibolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Meclis toplantısı yoklama ve saygı duruşu ile başladı. Gündemin ikinci maddesinde Gelibolu Şoförler Odası’nın talep ettiği okul servis araçlarının yaklaşık beş aylık ücretinin alınmaması talebinin plan bütçe komisyonu tarafından hazırlanan raporu okunarak görüşüldü. Plan Bütçe Komisyonu sadece okul servis ücretlerinin 5 aylık kayıt ücretinin alınmaması konusunda hazırladığı rapor oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda,  S plaka ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu raporu okundu ve görüşülerek  oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca, Geliboluspor ile ilgili Plan Bütçe Komisyon raporu görüşüldü. Plan Bütçe Komisyonunun aldığı karar meclis toplantısında okunarak, otopark ücretleri 0-15 dakika otopark ücretsiz, 1 saate kadar otopark ücreti 5 TL, bir saatten sonra devam eden otopark için saat başı 1 TL olarak oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Meclis toplantısında,  Yazıcızade Mahallesi Şelale Sokak isminin Şehit Selçuk Gül Sokak olarak değiştirilmesi  oylanarak kabul edildi.

Meclis toplantısının sonunda,  Belediye Başkanı Mustafa Özacar, gündemde olan üç konu hakkında açıklamada bulundu. Özacar yaptığı açıklasında,  “Salgın hastalık sürecinin çok ciddi boyutlara ulaşmakta olduğunu görüyoruz. Gerek televizyon ve basının diğer araçlarından yapılan tüm uyarılara rağmen biz bu uyarıları pek ciddiye almıyoruz. Bedelinin de bireysel ve toplumsal olarak çok ağır olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde çok daha kötü günler yaşamadan kendimiz ve çevremizi uyaralım. Maskelerimizi lütfen takalım” dedi.

Başkan Özacar, açıklamalarının devamında; “Dün pazar yerleri ile ilgili olarak bir toplantı yaptık. Bundan iki gün önce yapılan toplantıda İlçe Hıfzıssıhha Kurulu bir karar aldı. Alınan kararda; daha önce alınan pazar yerine dışardan gelmeleri yasaklayan karar kaldırıldı. Şahsım adına alınan bu karardan benim haberim yoktu, böyle bir toplantıdan haberim yoktu. Dolayısıyla karar benim önüme gelince öğrendim. Ben, az önce belirttiğim endişelerimden yola çıkarak, bunun böyle doğru olmadığını ancak İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararına uymak zorunda olduğumu bilerek dün başta Lapseki, Eceabat, Keşan ve Şarköy Belediye Başkanlarını buraya davet ettim. Bu endişelerimi kendilerine ilettim. Baktım ki aynı endişeyi diğer Başkanlarımız da taşıyor ama bir yandan ticaretin döngüsünün gerektiğini söylüyorlar. Bir kaç gün sonra Başkanlarımızla yeniden görüşeceğiz.Biz dedik ki; şimdiye kadar ticareti hiç pazarlık konusu yapmadık ancak bu süreçte gördükki, bizim esnafımız da zaten çok bir yere gitmiyor. Bizde diğer ilçelerden gelen pazarcı esnafı ile ilgili hiç bir art niyet olmadığı için bir problem olmadı ama dedik ki, bizim de esnafımızı mağdur etmeyin, bizim de esnafımız gelince sizler de alın. Salı gününden itibaren belli sayıda pazarcı esnafı ilçemize gelecek. Buna karşılık bizim esnafımız da talep ettikleri takdirde o taraftan kendilerine yer verilecek.

Ben bu konudaki endişelerimiz Belediye Başkanlarımıza belirttim, ben burada sizleri ve vatandaşlarımızı da bilgilendirmek amacıyla açıklamada bulunuyorum” dedi.

Başkan Özacar’ın üçüncü konusu da Güneyli oldu. Güneyli’de yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında açıklamada bulunan Belediye Başkanı Özacar; “Biz planlanan program dahilinde Güneyli’ye son hızla su götürmeye çalışıyoruz. Şuanda yaklaşık 5 veya 6 kilometre su hattı döşedik. Su hattı döşeme işleri şuanda hala devam ediyor. Öcelikle hazır altyapısı olan kooperatiflere veriyoruz. Bizim tüm araç gereçlerimiz, kamyonlarımız, kazıcı ekipmanlarımız Güneyli’de çalışıyor. Tabi şehir içindeki çalışmalarımız da var.

Biliyorsunuz ön taraftaki sahil Gelibolu Belediyesi’nden alınarak Köylere Hizmet Götürme Birliğine verildi. Birlik de Güneyli Muhtarlığı’na verdi. Onlarda çeşitli şekilde dağıttılar. Gelişen şekil bu. Bizler, bize ait olan bölgenin altyapısında tuvalet yapalım istedik. Daha önce bize başka yer göstermişlerdi. Biz daha uygun olan yerlerde tuvalet, Jandarma ve Zabıta noktası yapalım dedik, bize bunların uygun olmadığı bildirildi.

Biz tuvalet yapmak istediğimiz zaman atık su deşarjının nasıl gerçekleşeğini soruyorlar. Bize bunu soruyorlar ama kendi koydukları tuvaletlerin nasıl yaptıkları ile ilgili bir bilgim yok. Bunlar çok doğru tavırlar değil. Biz gerekli yasal girişimleri yapıyoruz. Bu konuda da meclisi ve Gelibolu halkını bilgilendiriyoruz.

Yaz aylarında biz neredeyse 150 bin insana hizmet vermeye çalışıyoruz. Bunun dışında da çok ciddi bir su sıkıntımız vardı ama şuanda bu yapılan barajın ne kadar önemli ve değerli olduğunu şu günlerde bir kez daha anlamış olduk. Bu barajın salt bize değil, tüm yarımadaya, Keşan ve Şarköy’e ne kadar yararlı olduğunu bir kez daha gördük.

Biz yaptığımız herşeyi meclisimizle paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz, çünkü hepimiz Gelibolu’yu yönetmek adına buraya geldik. Bu gibi diğer konuları da gündemde tutarak, daha iyi hizmet etmenin yollarını arayacağız” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın açıklamasının ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Kemal Tarım, ilçemizdeki Sarmaşıklı bölgesinden yaşayan vatandaşların talepleri üzerine yeni bir mahalle kurulması ve adının Mustafa Kemal Paşa Mahallesi olması öneride bulundu. Başkan Özacar, verilen öneriyi Eylül meclisine getirelim ve komisyona havale edelim, dedi.

Meclis toplantısı, Eylül ayı meclisinin 4 Eylül 2020 Cuma günü saat 15.00’de görüşülmesine karar verilerek son buldu.

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.com

Haberin etiketleri:

Gelibolu, belediye, meclis, Mustafa Özacar


Haber okunma sayısı: 3202

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

genclik-kollarinda-yildiz-guven-tazeledi

Gençlik Kollarında Yıldız Güven Tazeledi..

21 Eylül 2020 Pazartesi 20:54
yuzme-havuzlusu-icin--yikimina-baslandi

Yüzme Havuzlusu İçin Yıkımına Başlandı

21 Eylül 2020 Pazartesi 20:07
okullarda-egitim-icin-bismillah-dedi

Okullarda Eğitim İçin Bismillah Dedi....

21 Eylül 2020 Pazartesi 19:44
psikolojik-danismanlik-merkezi-acildi

Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı

19 Eylül 2020 Cumartesi 20:14
gaziler-gunu-kutlandi

Gaziler Günü' kutlandı

19 Eylül 2020 Cumartesi 12:57
yakup-pasa-hamami-cevresinde-temizlik

Yakup Paşa Hamamı Çevresinde Temizlik

17 Eylül 2020 Perşembe 20:51

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE