Mehmetçik-1 Ormanı bakımsız kaldı

2004 yılında 2. Kolordu Komutanı Dursun Bak döneminde Gelibolu Kavaklıtepe köyünde oluşturulan Mehmetçik-1 Ormanı adeta kaderine terkedilmiş gibi, bakımsız bir durumda bulunuyor
05 Kasım 2020 Perşembe 20:02

Mehmetçik-1 Ormanı’nın kuruluşunda Kurmay Başkanı olarak görev alan ve şuanda emekli olan  kurmay başkanı Süleyman Taş,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı ile ormanın bakımsızlığını ve Kavaklıtepe köyü tarafından sahiplenilmediğini gözler önüne serdi.

Emekli kurmay albay Süleyman Taş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında,  “Bu Ormanlık alan 20 Ekim 2004 tarihinde 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Dursun Bak’ın emirleri ile Kurmay Başkanı olarak benim, İstihkam Şube Müdürü Numan Albay ile Kolordu Hava Savunma Taburu personelince bir aya yakın bir çalışma ile hazırlanan arazi üzerinde oluşturulmuştur. Daha çok ekonomik değeri olan fıstık çamı tercih edilmiş ve köylünün buradan gelecekte kazanç sağlaması düşünülürek Kavaklıtepe köylüsüne armağan edilmiştir" diyen Taş sözlerini şöyle tamamladı.

"15 Bin civarında fidanın toprakla buluştuğu günü dün gibi hatırlıyorum. Gelibolu halkı  ve öğrencileri bir bayram havasında bu fidanları dikmiştik. Arazi Hazineden tahsis edilmişti. Bu ormanın fidanlarını rahmetli Mehmet Aksoy temin etmişti. 16 yıl sonraki haline bir bakın. Kavaklıtepeliler sahiplenememişler, bir kısmından yeni köprü otoyolu geçmiş ama ağaçlarda fıstık çamı yetişiyor. Bunun değerini bilen ama köyden olmayanlar gelip bu zamanlarda topluyorlar. Kozalak olarak kilosu 7 TL olup eğer iç fıstığı çıkarıp satarsanız 650 TL’dir. Bu ormanı yapan kurum değişen koşullar nedeniyle bakamamış, emanet ettikleri de ilgilenememiş, sonra da yeşili koruyalım, sahip çıkalım diyoruz. Sanırım bir yetkilisi vardır bu işin. Bakalım görelim” dedi.

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 2397

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ozacardan-ogretmenler-gunu-mesaji

Özacar'dan Öğretmenler Günü Mesajı

23 Kasım 2020 Pazartesi 23:19
surucuden-ogretmenler-gunu-mesaji

Sürücü'den Öğretmenler Günü Mesajı

23 Kasım 2020 Pazartesi 20:58
karacadan-ogretmenler-gunu-mesaji

Karaca'dan Öğretmenler Günü Mesajı

23 Kasım 2020 Pazartesi 20:43
100-yilda-sessiz-kutlama

100. yılda sessiz kutlama

22 Kasım 2020 Pazar 16:51

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE