Meclis Toplantısından Müjdeli Haber Çıktı

Gelibolu Belediye Meclisi yeni yılın ilk meclisi olan, Ocak 2021 ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Mustafa Özacar başkanlığında, pandemi kurallarına dikkat edilerek yapıldı. Toplantıdan Doğalgaz müjdesi çıktı
06 Ocak 2021 Çarşamba 20:30

Saygı duruşuyla başlayan yeni yılın ilk belediye meclis toplantısının açılışında konuşan belediye başkanı Mustafa Özacar, 2020 yılı bizler için iyi geçmeyen bir yıl oldu. Sekiz günlük bir karantinada olduğunu söyledi. Herkesin çok dikkatli ve duyarlı olmasını ve bu işin şakasının olmadığını söyledi.

Gündemn birinci maddesi açılış ve yoklamanın ardından ikinci maddesi olan gündemdeki konular hakkında bilgilendirme yapmak olduğunun söyledi.

Bilgi kirliğinin çok hoş birşey olmadığını ve bu nedenlede ilçemizi ilgilendiren 3-4 konuda her zaman olduğu gibi yine bilgilendirmek istiyorum. Biliyorsunuz Güneyli konusunda geçtiğimiz meclislerimizde de bunu anlatmıştık. Çevre Bakanlığından gelen yazıya kadar burası Gelibolu belediyesi sınırları içerisindeydi. Buranın Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilmesinden sonra bizim burada denetimimiz kısıtlandı. Bilip, bilmeden bu konuda da çok şey söyleniyor, örneğin Güneyli Güzelleştirme derneğinin çöpleri topladığı söylenmiş, ancak bu derneğin bize gönderdiği yazılarında, çöplerin 20 yıldır Gelibolu belediyesi tarafından toplantığı yazısı geldi. Hakkımızda yanlış beyanlarda bulunuluyor. Biz bu güne kadar orada yasal olmayan hiçbirşey yapmadık." dedi. 

Diğer bir konunun ise, mevcut yapımı süren iskele olduğunu ve Gelibolu belediyesi tarafından kamulaştırılan bu alandaki çalışmalarda mesafe alındığını belirterek şunları söyledi. "bizim 23 Aralık 2016'dan beri ulaşamadığımız protokole halen ulaşamadık. Ne olduğunu anlatacağız ama, o protokol bizde yok. Biz bununla ilgili ilk yazıyı 2017 'de yazdık veil özel idaresi ile yaptığımız protokolün bir nüshasının tarafımıza gönderilmesini istedik. ama henüz bir cevap verilmedi. 2019 yılında bir yazı daha yazdık ve onada bir cevap alamadık ve 2020'de bir yazı daha yazdık onada cevap alamadık. İskelenin yapılıp btirilmesinden sonra buradan geçen araçlardan alınan ücretler 5-6 yıl  ödenecek ve ödemeler tamamlandıktan sonra Gelibolu belediyesine geçecek. Projede görüldüğü gibi 4 rampa var, 2'si Gestaşa ve diğer 2'de özel feribotlara verilecek.  Bu arada,  yaklaşık 4 yıl önce mevcut iskeleden üç köprüler deresine kadar yapılmış bir proje vardı. Bu proje yeni feribot iskelesinin oraya kadar uzatıldı. Yılbaşından önce Çevre Bakanlığı Mekansal Planlama Daire Başkanlığı’nda bütün yazılar toplandı. Onlar tamam derlerse Çanakkale Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderecekler. Diliyorum ki 2021 yılı sonunda ihale edilirse 2022 yılı içinde sahil rıhtımı yapılacak. Daha sonra bizim sahilin düzenlenmesi de devam edecek. Proje sonuçlanma aşamasında, umut ediyorum ki, 2022 yılı içinde inşaat faaliyetine başlar. Yetkili arkadaşlar bu konuda çalışıyorlar” dedi. 2022'de Doğalgaz Çalışmaları Başlayacak

Diğer bir konu ve son günlerde en çok konuşulan konu olan Doğal Gaz konusunda da çok yanlış bilgilendirmeler oluyor. Biz bu konudaki bilgilendirmelerimizi, resmi belgelere dayandırarak yapıyoruz ve tüm bilgileride meclislerimizde aktararak yapıyoruz. En güzel bilgiler kulaktan dolma değil, kurumlar arasında yapılan bilgilerdir. İyi niyetle yapılmış olsa bile yanıltıcı olabilir. Bu nedenlede Doğalgazda en son olarak geldiğimiz durumu aktarmak istiyorum. 2013'de bir yazımız var. O tarihlerde bize ilçedeki elektrik abone sayısının % 60'nı sağlayabilirseniz ve abone başına 348 Tl Çanakkale İl Özel İdaresine yatırılması gerekmektedir diyor. Bu yazı üzerine çalışma yaptık, ilan ettik ama tabi o gün  bu parayı yatırmak için Çanakkaleye kimse gitmedi. Bunu yazmaya çalışan arkadaşlar var. Hangi bilgi isteniyorsa arkadaşlar gelsin verelim. Bu konuda da şuanda tek yetkili Enerji Piyasası Denetleme Kurumundan belirlenir diye bir yazıda var. Biz 08.03.2018 tarihinde onların istediği şekilde bir meclis kararı alarak ilgili kuruma başvuruyu yaptık. Arada farklı gelişmeler oldu ve bugünlere kadar geldi. 2018 yılında bize gelen yazıdan sonra 03.05.2018’de Doğalgaz Piyasası Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunduk. Daha sonra 13.02.2019 yılında biz Çanakkale Gaz’a bir yazı yazdık. Bize doğalgaz altyapı yatırımımız bulunmamaktadır yazısını yazdılar. Biz bütün bu yazılar olsa dahi işlerimizi toparladık. İlgili kuruluşlarla çeşitli görüş alışverişlerine devam ettik. Bundan yaklaşık bir ay önce ve bu sabah bir kez daha görüştük. Sorunun ne olduğunu bir kez daha söyleyeyim. Sorun; Evreşe’den geçen Avrupa’ya giden doğalgaz boru hattının Gelibolu’ya en yakın konumuna kadar olan uzaklık 32 km. BOTAŞ’ın aldığı kurallar gereği, 40 km’nin altındaki yerlerde BOTAŞ kendi müdahil olmuyor, dolayısıyla şirketler yapmak durumunda kalıyor. Bunu Aksa Dağıtım şirketine yüklemek istemişler. Kendi aralarında sorun çıkmış, dolayısıyla uzlaşma yoluna gitmişler. Sanıyorum, Ocak ayı içerisinde kendi aralarında bir protokol yapacaklar ve 2022 yılında da doğalgaz döşenmesine başlayacaklar. Protokol imzalandıktan sonra çok büyük bir ihtimalle 2022 yılında Gelibolu’da doğalgaz çalışmaları başlamış olacak. Biz de kendi altyapı ve üstyapı yatırımlarımızı sizlerin vereceği cevaba göre yapalım dedik. Diliyorum hayırlı olacaktır” dedi.Belediye Başkanı Mustafa  Özacar’ın genel değerlendirme konularının ardından gündemin üçüncü maddesine geçildi. Gündemin üçüncü maddesinde denetim komisyonu kurulması görüşüldü. CHP’li grubun verdiği önerge ile denetim komisyonu beş kişiden oluştu. Denetim komisyonuna Mustafa Çoban, Kemal Tarım, Engin Balcı, Koray Akkuş ve Hakan Durav gizli oyla seçildi.

Daha sonra ise, Zabıta Müdürlüğü 2021 yılı ile yine  İtfaiye Müdürlüğü 2021 yılı maktu fazla mesai ücretleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin altıncı maddesinde Meclis huzur hakları belirlenmesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.Meclis gündemindeki Gündeminki sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin belirlenmesi,   plan bütçe komisyon raporu görüşüldü. Raporda pandemi dönemindeki belediye mülklerindeki kiracılar ile ilgili olarak ücretlerin işyerlerinin açılımına kadar kira alınmamasına karar verildi.

Meclis gündeminin son  maddesinde plan bütçe komisyon raporu görüşüldü. Raporda ticari taksi ve durak yönetmeliği ile ilgili alınan kararlar görüşülerek oy birliği ile kabul edildi ve belediye meclisi  4 Şubat 2021 Perşembe günü saat 15.00’da yeniden toplanmak üzere sona erdi.

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 2830

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

geliboluda-baca-yangini

Geliboluda Baca Yangını

05 Mart 2021 Cuma 01:18
vali-aktasdan-milli-okculara-ziyaret

Vali Aktaş'dan Milli Okculara Ziyaret

04 Mart 2021 Perşembe 23:41
belediye-meclisinde-dogalgaz-tartismasi

Belediye Meclisinde Doğalgaz Tartışması

04 Mart 2021 Perşembe 23:06
ulku-ocaklarindan-kaymakama-ziyaret

Ülkü Ocaklarından Kaymakama Ziyaret

03 Mart 2021 Çarşamba 01:42
guneylispordan--komutana-forma

Güneylispordan Komutana Forma

01 Mart 2021 Pazartesi 00:28

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
Acaroğlu Et Kasap