Kursiyerlere Organ Bağışı Bilgilendirmesi

kursiyerlere-organ-bagisi-bilgilendirmesi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine organ bağışının önemi anlatıldı
29 Mayıs 2019 Çarşamba 16:48

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesindeki, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine organ bağışının önemi anlatıldı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleşen organ bağışı bilgilendirme toplantısında İlçe Sağlık Müdürlüğü ebelerinden Meftune Akıllı tarafından organ bağışının önemi konularında Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri bilgilendirildiler. 

İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Ebe Meftune Akıllı,  organ bağışı konusunda Halk Eğitim Merkezi kursiyer ve usta öğreticilerine aktardığı organ bağışı konusunda bilgilerde, Türkiye’de tedavileri sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların sayısının giderek artmakta olduğunu ve organ nakli bekleyenlerin sayısının artmasıyla birlikte organ ve doku naklinin öneminin de iki katına çıktığını belirterek, şunları söyledi.

"Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan sağlam organ naklinin yapılarak hastanın tedavi edilmesine "organ nakli" denilmektedir. Öldükten sonra organların bağış yoluyla alınabildiği kadavra organ katkı sayısı ne yazık ki hala çok düşüktür. 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Sağlık müdürlüklerinde, hastanelerde ve organ nakli ile ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak organ bağış belgesi alınabilir. Türkiye’de her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak etkinlikler düzenleniyor. Biz de İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak insan sağlığı açısından son derece önemli bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturarak organ bağışı sayısını arttırabilmek adına bugün burada organ bağışı konusunda kursiyerlerimize bilgilendirme yaptık, organ bağışının önemini anlattık" dedi.

Ebe Akıllı, bu nedenle tüm halkı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışında bulunmaya davet ettiklerinide belirterek, eğitim sonunda, Halk Eğitim Merkezi kursiyer ve usta öğreticilerinden bağış yapmak isteyenlerin, bağışlarınında kabülünün yapıldığını söyledi. 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 427

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

geliboluya-kapali-yuzme-havuzu-mujdesi

Gelibolu'ya Kapalı Yüzme Havuzu Müjdesi

20 Kasım 2019 Çarşamba 19:22
422-bin-lira-ikramiyesi-geliboluda

422 Bin Lira İkramiyesi Gelibolu'da

20 Kasım 2019 Çarşamba 18:58
masallah--hastanemize

Maşallah Hastanemize...

18 Kasım 2019 Pazartesi 20:07
sehit-ogretmenler-icin--yuruduler

Şehit Öğretmenler İçin Yürüdüler

17 Kasım 2019 Pazar 23:05
amator-fotograf-sergisi

Amatör Fotoğraf Sergisi

16 Kasım 2019 Cumartesi 21:46
cakil-okulun-maskotu-oldu

Çakıl Okulun Maskotu Oldu.

15 Kasım 2019 Cuma 19:43

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE