21 Temmuz 2019 Pazar

Kursiyerlere Organ Bağışı Bilgilendirmesi

kursiyerlere-organ-bagisi-bilgilendirmesi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine organ bağışının önemi anlatıldı
29 Mayıs 2019 Çarşamba 16:48

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesindeki, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine organ bağışının önemi anlatıldı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleşen organ bağışı bilgilendirme toplantısında İlçe Sağlık Müdürlüğü ebelerinden Meftune Akıllı tarafından organ bağışının önemi konularında Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri bilgilendirildiler. 

İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Ebe Meftune Akıllı,  organ bağışı konusunda Halk Eğitim Merkezi kursiyer ve usta öğreticilerine aktardığı organ bağışı konusunda bilgilerde, Türkiye’de tedavileri sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların sayısının giderek artmakta olduğunu ve organ nakli bekleyenlerin sayısının artmasıyla birlikte organ ve doku naklinin öneminin de iki katına çıktığını belirterek, şunları söyledi.

"Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan sağlam organ naklinin yapılarak hastanın tedavi edilmesine "organ nakli" denilmektedir. Öldükten sonra organların bağış yoluyla alınabildiği kadavra organ katkı sayısı ne yazık ki hala çok düşüktür. 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Sağlık müdürlüklerinde, hastanelerde ve organ nakli ile ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak organ bağış belgesi alınabilir. Türkiye’de her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak etkinlikler düzenleniyor. Biz de İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak insan sağlığı açısından son derece önemli bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturarak organ bağışı sayısını arttırabilmek adına bugün burada organ bağışı konusunda kursiyerlerimize bilgilendirme yaptık, organ bağışının önemini anlattık" dedi.

Ebe Akıllı, bu nedenle tüm halkı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışında bulunmaya davet ettiklerinide belirterek, eğitim sonunda, Halk Eğitim Merkezi kursiyer ve usta öğreticilerinden bağış yapmak isteyenlerin, bağışlarınında kabülünün yapıldığını söyledi. 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 297

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kaptanin-ailesine-ozacardan-ziyaret

Kaptanın Ailesine Özacar'dan Ziyaret

21 Temmuz 2019 Pazar 00:30
canakkalede-feribotta-korkutan-yangin

Çanakkale'de feribotta korkutan yangın

18 Temmuz 2019 Perşembe 21:39
-kaptan-arsoyun-ailesi-iyi-haber-bekliyor

Kaptan Arsoy'un ailesi iyi haber bekliyor

18 Temmuz 2019 Perşembe 20:56
triatlon-takimi-2-kez-turkiye-sampiyonu

Triatlon takımı 2 Kez Türkiye şampiyonu

18 Temmuz 2019 Perşembe 03:04
ziraat-bankasina-yeni-mudur

Ziraat Bankasına Yeni Müdür

18 Temmuz 2019 Perşembe 02:48

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
SELCİ ve ferudun