İmza Kampanyasına Devam

imza-kampanyasina-devam

Gelibolu'da temeli 3 Haziran 2018 yılında atılan feribot iskelesinde bir ilerleme olmayınca, Gelibolu Kent Konseyi daha önce başlattığı imza kampanyasına bu kez basın açıklamalı olarak devam etti.
03 Eylül 2019 Salı 20:00

 Gelibolu'daki  Kent Konseyi ile Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllülerden oluşan bir grup tarafından sürdürülen  “Bir İmza Benden, Bir İmza Senden” adıyla yapılan imza kampanyasının ikinci bölümü dün Salı Pazarında açılan stant ile gerçekleştirildi.

3 Haziran 2018 tarihinde temel atma töreninin üstünden 15 ay geçmesine rağmen şantiyesi bile kurulmayan, bir tek çivi bile çakılmayan ve  beton atılmayan yeni yapılacak olan feribot iskelesini inşaatının başlaması ve acilen yapılması için Gelibolu Kent Konseyi  tarafından başlatılan imza kampanyasında ilk aşamada tam 2 bin 350 imza toplandı.

Son yaşanan yaralamalı kaza sonrası bu kez imza kampanyasının ikinci aşamasını Salı pazarında bir stant açarak başlatan Gelibolu Kent Konseyi üyeleri, en son 15 Ağustos’ta yapılan toplantıda konuşulduğu üzere , Gelibolu Kent Konseyi ilk aşamada bu hafta içinde Çanakkale İl Genel Meclisi toplantısına katılıp söz hakkı isteyecek ve iskele sorununu İl Genel Meclisi üyelerine anlatacak ve toplanan imzalar  Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanlığına sunulacak..

Gelibolu Kent Konseyi , ikinci aşamada ise, iskele sorununu Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya anlatacak ve imza kampanyasında toplanan imzalar bir yazı ile beraber kendisine vereceklerini söyleyen Kent Konseyi Başkanı Nihat Demirsu, randevu talebinde bulunduklarını da belirtti. 

Bu arada Sivil Toplum Kuruluşları adına bir basın açıklaması yapan Kent Konseyi başkanı Nihat Dermirsu açıklamada Gelibolu iskelesinde yaşanan trafik, keşmekeş.. Kontrolsüzlük ve şehrin 2 büyük girişinden birisi (Kore Kahramanları caddesi) sürekli kapanma ve kazalara gebe olmaya devam etmektedir.

Gelibolu halkının "bam teli" kopmak üzere, Çevresel, Psikolojik, Sosyolojik, Lojistik, maddi ve en önemlisi iskele ve Kore kahramanları caddesi üzerinde oturan yurttaşlarımızın sağlığı tehdit altındadır. Gelibolu iskelesine her ne kadar yeni rampaların eklenmesiyle azda olsa trafik akışı rahatlamış görünse de, biz Gelibolu halkının derdine çare olmamıştır. Olamaz da..Gelibolu şehir merkezinde bulunan trafik ana arterlerinden Çanakkale girişi Kore Kahramanları Caddesi, İlçemizin çevresel olumsuzluğu en yüksek alanıdır. 7/24 ağır vasıtalarla dolu olan bu yolda bir kaza olsa, yangın çıksa, patlama olsa müdahale asla mümkün değildir. Gelibolu iskelesi ile sanayi sitesi arasında bulunun 3 km'lik bu yolda olabilecek zararın hesabını yapan var mıdır? Sorumluluk kime aittir? Hiç kimsenin böyle vahim bir durumun sorumluluğunu alabileceğini sanmıyoruz. Gelibolu da bulunan sivil toplum örgütleri olarak "vahametin" bizlere neden reva görüldüğünü de anlamış değiliz. Saatlerce beklemeyi gerektiren gavur eziyeti ya da dayatılan durum aynı zamanda Ege ve Akdenize giden gelen tüm yurttaşlarımız için bir azap halini almıştı Özetle; Tüm Gelibolu halkını, geleni, gideni, geçeni, bekleyeni, göndereni velhasıl yola çıkıpta Gelibolu da ki feribotla geçecek herkes için "ZUL" haline gelmiş olan bu duruma çare istiyoruz. "Bir süre önce ihale işlemi gerçekleştirilen yeni iskelenin en kısa zamanda yapılması şarttır." Bunun dışındaki tüm çözüm önerileri yaraya pansuman olmaktan veya gaz almaktan ileriye gitmeyecektir.

Gelibolu "sivil toplum örgütleri adına Kent Konseyi olarak, "İskele Trafiğinin" çözümü için Milletvekili, Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi, Gestaş’ı, Motorcular Birliği ve Siyasetçisi ile tüm ilgilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 814

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

denizcilik-ve-kabotaj-bayrami-kutlandi

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlandı

01 Temmuz 2020 Çarşamba 20:26
balya-yuklu-kamyon-devrildi

Balya Yüklü Kamyon Devrildi

01 Temmuz 2020 Çarşamba 01:21
guneylide-yol-calismasi

Güneylide Yol Çalışması

30 Haziran 2020 Salı 22:35
ozacardan-1-temmuz-mesaji

Özacar'dan 1 Temmuz Mesajı

30 Haziran 2020 Salı 22:08
surucuden-1-temmuz-mesaji

Sürücü'den 1 Temmuz Mesajı

30 Haziran 2020 Salı 21:29
aniz-yanginlari-tehlike-saciyor

Anız yangınları tehlike saçıyor

30 Haziran 2020 Salı 01:16