Gelibolu'nun 98'nci kurtuluş yıldönümü

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98'nci yıl dönümü, yeni tip koronavirüs(Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbiler kapsamında düzenlenen törenle kutlandı
26 Kasım 2020 Perşembe 12:01

 ÇANAKKALE 'nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98'nci yıl dönümü, yeni tip koronavirüs(Kovid-19) salgını nedeniyle  alınan tedbiler kapsamında düzenlenen törenle kutlandı.

Gelibolu'nun kurtuluş törenleri 2'nci Kolordu binasının önündeki Atatürk Anıtı'na,  Gelibolu kamakamlığına vekalet eden Eceabat kaymakamı Hasan Ongu,  2'nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın çelenk sunmasıyla  başladı. 

Çelenk sunumunun  ardından, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı'nın okunmasının ardından  tören belediye başkanı Mustafa Özacar'ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. 

Belediye başkanı Mustafa Özacar  konuşmasında, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinde, bugün güzel ilçemiz Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümünün kutlamanın gururunu yaşıyoruz" diyen Özacar konuşmasını şöyle sürdürdü.


"Özgürlük ve bağımsızlık uğrunda, ebedi önderimiz ve başkumandanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde birleşen milletimiz, Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkarak vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmış ve 9 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun İzmir’e girişi ile başlayan kurtuluş günleri,  26 Kasım 1922’de tarihe Gelibolu’nun kurtuluş günü olarak kaydedilmiştir. Bizler, Gelibolulular üzerinde yaşadığımız bu toprakların sadece bir kara parçasından ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. Ulusumuza özgürlük yolunu açan Ulusal Kurtuluş Savaşının tohumları atılmış ve Cumhuriyet’in ön sözü burada yazılmıştır. Birlik ve beraberliğimiz ebediyen sürecek,  Cumhuriyetimizin ışığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda geçmişimize, şanlı tarihimize hep sahip çıkacağız. Ortak aklın ve bilimin rehberliğinde; yaşadığımız güzel şehrimizi ve ülkemizi onun bıraktığı ilke ve devrimleri ışığında aydınlık geleceğe taşıyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; Gelibolu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümünü kutluyor, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatanı ve ulusu uğruna seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.


Bu konuşmanın ardından şiirler  okundu ve ardından belediye başkanı ve il genel meclis  üyelerinin  2. Kolordu komutanı Mustafa Oğuz'a şukran ziyaretinde bulunulması ile törenler sona erdi. 

Törenlere ,  Gelibolu kamakamlığına vekalet eden Eceabat kaymakamı Hasan Ongu,  2'nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın yanısıra Ak Parti, CHP, MHP ve Gelecek Partisi ilçe başkanları, daire müdürleride katıldı. 

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 3209

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
Acaroğlu Et Kasap