Gelibolu'da Kurtuluş Coşkusu..

geliboluda-kurtulus-coskusu-

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü düzenlenen törenlerle coşku içerisinde kutlandı
26 Kasım 2019 Salı 18:17

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin  düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü düzenlenen törenlerle çoşku içerisinde kutlandı.

2.Kolordu Karargahı önündeki Atatürk Anıtına ilçe Kaymakamlığına vekalet eden Eceabat Kaymakamı  Hasan Ongu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın çelenk sunmasıyla başlayan kutlama töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti.

Ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam edilen törende  Başkan Özacar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinde, bugün burada Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıldönümünü gururla kutladıklarını belirterek şunları söyledi.

"97.yıl önce Türk ulusu; her türlü imkansızlık ve olumsuzluğa rağmen özgür yaşama iradesini kendine ilke edinmiş,  bu ilkeler ışığında dünya emperyalizmine karşı amansız bir mücadele vererek, ulusumuza onurlu, özgür ve bağımsız yaşama hakkını kazandırmıştır. Ulusumuzun bu başarısı, aynı zamanda tüm dünya uluslarına örnek olmuştur. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, ulusumuza özgürlük yolunu açan Ulusal Kurtuluş Savaşının tohumları bu topraklarda atıldı. Tüm olanaksızlıklara rağmen kazanılan zaferler sonrası 9 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun İzmir’e girişi ile başlayan kurtuluş günleri, 26 Kasım 1922’de de tarihe Gelibolu’nun kurtuluş günü olarak kaydedildi. Adını her dönemde tarihe altın harflerle yazdıran Gelibolu’nun eşsiz değeri, ulusal kurtuluşa açılan bir zafer ve Gelibolu Savaşları ile daha da farklı bir anlam kazanmıştır. Çünkü, Türk ve dünya tarihinin büyük ismi, bütün cihana ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten Mustafa Kemal,  Gelibolu Yarımadası toprakları üstünde ulusumuzu zafere taşımıştır. Kurtuluş günleri; milli değerlerin daha iyi anlaşıldığı, tarih bilincinin, milli birlik ve dayanışma ruhunun doruğa çıktığı özel günlerdir. 26 Kasım, sadece Gelibolu’nun kurtuluşu değildir. Yurdumuz insanının onuruna, özgürlüğüne düşkünlüğünün kanıtı ve aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin eşsiz zaferidir. Bu yıldönümünü, 97 yıl önceki aynı ruh ve heyecanla daima hep birlikte kutluyor ve önemsiyoruz. Bugün bayramdır, geçmişle geleceğin buluşma ve tanışmasıdır. Bu topraklarda rahat nefes alabiliyorsak, rahat yürüyebiliyorsak, bu vatan uğuruna canlarını veren Atalarımızın sayesindedir. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, vatanı ve ulusu uğruna seve, seve canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
Konuşmanın ardından öğrencilerin şiir okumasıyla tören sona erdi. Bu programın ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’ya şükran ziyaretinde bulundular. Ziyarette belediye başkanı Özacar, Kolordu komutanı Aksakallı’ya günün anısına Türk bayrağı ile minyatür bir Atatürk büstü hediye etti.

Törenlere İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü, ilçe Jandarma Komutanı Cem Gökdmir, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlarda katıldı.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 496

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yine-kaza-bu-kez--4-yarali

Yine kaza, bu kez 4 yaralı..

22 Şubat 2020 Cumartesi 01:43
emekli-itfaiye-cavusu--hayatini-kaybetti

Emekli itfaiye cavusu hayatını kaybetti

20 Şubat 2020 Perşembe 11:48
ak-parti-il-baskanindan-ziyaret

Ak Parti İl Başkanından Ziyaret

19 Şubat 2020 Çarşamba 23:17
geliboluda-ekonomik-toplanti

Gelibolu'da Ekonomik Toplantı

19 Şubat 2020 Çarşamba 20:16

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE