Gelibolu Şehitlerine Yürüyecek...

gelibolu-sehitlerine-yuruyecek

Gelibolu'da Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen Gelibolu şehitlerine yürüyor projesi kapsamında 104 Yıl sonra ilk kez, "Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu" nu anma yürüyüşü yapılacak
03 Ağustos 2019 Cumartesi 18:15

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarının biraraya gelerek oluşturduğu Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen Gelibolu şehitlerine yürüyor  projesi kapsamında 104 Yıl sonra ilkez, "Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu" nu anma yürüyüşü yapılacak.

Gelibolu Yarımadasında 1915 yıllarında yaşanan kara savaşları sırasındaki Kireçtepe muharebelerine katılan ve şehit düşen "Gelibolu Jandarma Taburu"nu 104 yıl sonra Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ve çeşitli etkinliklerle anılacak.18 Ağustos Pazar günü saat 15.00'de döner kavşakta toplanacak olan Gelibolu Kültür Platformu üyeleri buradan şehir merkezindeki Atatürk anıtına kadar yürüyecekler ve burada çelenk sunumu, saygı ve istiklal marşının okunmasının ardından otobüslerle Kireçtepe Jandarma Şehitliğine hareket edilecek. 

Buradaki anma etkinlikleri, Kireçtepe Jandarma Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve kuran-ı kerim ile  dua okunacak. Ardından Çanakkale şiirinin okunması ve  2. Kolordu Komutanlığı bandosu ile Gelibolu müzisyenleri Orhan Selçuk ve Timur Doğan tarafından kahramanlık türküleri seslendirilecek. 

104 yıl sonra ilk kez böyle bir anma programı düzenleyecek olan Gelibolu Kültür Platformu komite başkanı emekli kurmay albay Süleyman Taş, "bu savaşlarda şehit düşmüş Gelibolu Jandarma Taburunu anma adına böyle bir etkinliğe vesile olmak bizi mutlu ediyor. Burada  Gelibolu Jandarma Taburu 103 şehit, 189 yaralı ve 56 kayıp mevcuduyla toplam 348 askerimizin anısına toplanacağız. Bize bu konuda destek veren, ilçe kaymakamı Hakan Kılınçkaya'ya, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'ya, belediye başkanı Mustafa Özacar'a ve yanımızda olan sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 1111

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cinayetten-aranan-kisi-geliboluda-yakalandi

Cinayetten aranan kişi Geliboluda yakalandı

08 Temmuz 2020 Çarşamba 22:48
kayip-kiz-cocugu-bulundu

Kayıp Kız Çocuğu Bulundu

08 Temmuz 2020 Çarşamba 15:01
soyuaktan-iscilerine--rekor-zam

Soyuak'tan İşçilerine Rekor Zam

07 Temmuz 2020 Salı 23:09
geliboluda-yine-yangin

Gelibolu'da yine yangın

07 Temmuz 2020 Salı 20:18
gelibolu-yaniyor

Gelibolu Yanıyor

07 Temmuz 2020 Salı 02:11
geliboluda-av-kopekleri-asilandi

Gelibolu'da Av köpekleri aşılandı

06 Temmuz 2020 Pazartesi 06:25

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE