Gelibolu Şehitlerine Yürüyecek...

gelibolu-sehitlerine-yuruyecek

Gelibolu'da Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen Gelibolu şehitlerine yürüyor projesi kapsamında 104 Yıl sonra ilk kez, "Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu" nu anma yürüyüşü yapılacak
03 Ağustos 2019 Cumartesi 18:15

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarının biraraya gelerek oluşturduğu Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen Gelibolu şehitlerine yürüyor  projesi kapsamında 104 Yıl sonra ilkez, "Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu" nu anma yürüyüşü yapılacak.

Gelibolu Yarımadasında 1915 yıllarında yaşanan kara savaşları sırasındaki Kireçtepe muharebelerine katılan ve şehit düşen "Gelibolu Jandarma Taburu"nu 104 yıl sonra Gelibolu Kültür Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ve çeşitli etkinliklerle anılacak.18 Ağustos Pazar günü saat 15.00'de döner kavşakta toplanacak olan Gelibolu Kültür Platformu üyeleri buradan şehir merkezindeki Atatürk anıtına kadar yürüyecekler ve burada çelenk sunumu, saygı ve istiklal marşının okunmasının ardından otobüslerle Kireçtepe Jandarma Şehitliğine hareket edilecek. 

Buradaki anma etkinlikleri, Kireçtepe Jandarma Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve kuran-ı kerim ile  dua okunacak. Ardından Çanakkale şiirinin okunması ve  2. Kolordu Komutanlığı bandosu ile Gelibolu müzisyenleri Orhan Selçuk ve Timur Doğan tarafından kahramanlık türküleri seslendirilecek. 

104 yıl sonra ilk kez böyle bir anma programı düzenleyecek olan Gelibolu Kültür Platformu komite başkanı emekli kurmay albay Süleyman Taş, "bu savaşlarda şehit düşmüş Gelibolu Jandarma Taburunu anma adına böyle bir etkinliğe vesile olmak bizi mutlu ediyor. Burada  Gelibolu Jandarma Taburu 103 şehit, 189 yaralı ve 56 kayıp mevcuduyla toplam 348 askerimizin anısına toplanacağız. Bize bu konuda destek veren, ilçe kaymakamı Hakan Kılınçkaya'ya, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'ya, belediye başkanı Mustafa Özacar'a ve yanımızda olan sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 593

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

geliboluda-kaza

Gelibolu'da Kaza...

18 Ağustos 2019 Pazar 10:57
itfaiyeden-polislere-yangin--egitimi

İtfaiyeden, Polislere Yangın Eğitimi

16 Ağustos 2019 Cuma 21:22
geliboluda-aniz-yangini-korkuttu

Gelibolu'da anız yangını korkuttu

16 Ağustos 2019 Cuma 20:44
geliboludan--gecen-gemide-intihar

Gelibolu'dan geçen gemide intihar

16 Ağustos 2019 Cuma 20:28
baskan-ozacardan-bayram-mesaji

Başkan Özacar'dan Bayram Mesajı

11 Ağustos 2019 Pazar 10:26

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
SELCİ ve ferudun