Gelibolu Mevlevihanesi'nde iftar

gelibolu-mevlevihanesinde-iftar

Dünyanın en büyük mevlevihanesi olan Gelibolu mevlevihanesinde geleneksel hale gelen iftar yemeği 117. ay programında 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
21 Mayıs 2018 Pazartesi 02:13

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nde bulunan ve dünyanın en büyüğü olarak bilinen Mevlevihane'de 117.  programında 3 bin kişiye iftar verildi. Mevlevihanenin bahçesinde gerçekleşen iftarda 3 bin  kişinin oruç açtı ve mesneviler ile dualar okunarak sema gösterisi gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tasavvuf Topluluğu, Mevlana Öğretisini ve Gelibolu Mevlevihanesini Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile Çanakkale Tasavvuf Vakfının katkıları  ile bu yıl 10'su verilen iftar yemeğinde mevlevi üstadı Mustafa Özbağ bir konuşma yaptı.


Özbağ konuşmasında, Mustafa Özbağ, ""bugün 10. yıl burdayız. Yaklaşık 100 aydan fazladır, saymadım ama. 120 -130 ay olmuştur burdayız. Bu mutluluğu yaşamak, bu aşkı muhabbeti görmek. Allah cenabak ilelebet bu vatanımızda devamlı eylesin, göstersin. Bizden sonra gelecek çocuklarımızda bu mutluluğu, bu tadı, bu azı, bu birliği, bu bereberliği, bu şuuru yaşasın inşallah"dedi.
Konuşmanın ardından Sema törenlerine geçildi. Semadan önce Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ tarafından tarafından Hz. Peygamberin oruç ile ilgili aktarımlarını paylaştı ve ardından Sema törenlerine geçildi.

Yapılan Sema Törenlerini Çanakkale Valisi Orhan Tavli, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Gelibolu belediye başkanı Mustafa Özacar, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Evreşe Belde belediye başkanı Dr. Ali Kamil Soyuak siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 

Haber Kaynağı: HABER AJANSLARI -Haber okunma sayısı: 1926

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

psikolojik-danismanlik-merkezi-acildi

Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı

19 Eylül 2020 Cumartesi 20:14
gaziler-gunu-kutlandi

Gaziler Günü' kutlandı

19 Eylül 2020 Cumartesi 12:57
yakup-pasa-hamami-cevresinde-temizlik

Yakup Paşa Hamamı Çevresinde Temizlik

17 Eylül 2020 Perşembe 20:51
geliboluda-intihar

Gelibolu'da intihar..

16 Eylül 2020 Çarşamba 22:55
orman-yangini--kontrol-altina-alindi

Orman yangını kontrol altına alındı

15 Eylül 2020 Salı 19:35

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE