Dumlupınar Şehitleri Gelibolu'da Anıldı

dumlupinar-sehitleri-geliboluda-anildi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde gerçekleştirilen tören ile bundan 66 yıl önce Nara Burnu önlerinde 'Naboland' adlı İsveç şilebi ile çarpışarak batan TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci anıldı
04 Nisan 2019 Perşembe 19:07

Çanakkale'nin Gelibolunun ilçesinde düzenlenen tören ile bundan 66 yıl önce Nara Burnu önlerinde 'Naboland' adlı İsveç şilebi ile çarpışarak  batan TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci anıldı


Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Ardından Gelibolu  Denizaltı Sevenler Derneği Temsilcisi Kemal Dalgıç tarafından bir konuşma yapıldı. Dalgıç konuşmasında, bugün ne mutlu bizeki, ilk Türk denizaltı gemisi ve aynı zamanda dalmış durumda torpito atan ilk dünya denizaltı gemisinin 6 Eylül 1886 tarihinde Haliç'te denize indirilmesiyle kurulan Türk denizaltı filosunun birer mensubu olduklarını belirterek, şunları söyledi.

"bizler geçmişi övünçle dolu bu 133 yıllık bu aziz emaneti taşımanın haklı onurunu yaşıyoruz. Biz bu abideyi emekli olsak bile, bizden sonra geleceklere daha da yücelterek teslim  edebilmek için azim ve heyecanla mezara kadar devam ettirmek zorundayız" dedi. 

Bu konuşmanın ardından Gelibolu Armatör Yakup Aksoy Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi öğrencisi tarafından şiir okundu ve slayt film gösterisiyle buradadli tören sona erdi.

Ardından Boğazı'ndan geçiş yaparken 66 yıl önce Nara Burnu önlerinde İsveç şilebi 'Naboland' ile çarpışması sonucu batan TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci için adına denize  çelenk bırakıldı.

Törenlere Gelibolu Kaymakanı Hakan Kılınçkaya, Belediye başkan yardımcısı Selçuk Bartan, Boğaz komutanlığı adına Deniz Albay Türker Altıngöz,Gelibolu Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Feridun Yaşbek, Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı Mühiddin Kazancı ve davetliler katıldı.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 418

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kaptanin-ailesine-ozacardan-ziyaret

Kaptanın Ailesine Özacar'dan Ziyaret

21 Temmuz 2019 Pazar 00:30
canakkalede-feribotta-korkutan-yangin

Çanakkale'de feribotta korkutan yangın

18 Temmuz 2019 Perşembe 21:39
-kaptan-arsoyun-ailesi-iyi-haber-bekliyor

Kaptan Arsoy'un ailesi iyi haber bekliyor

18 Temmuz 2019 Perşembe 20:56
triatlon-takimi-2-kez-turkiye-sampiyonu

Triatlon takımı 2 Kez Türkiye şampiyonu

18 Temmuz 2019 Perşembe 03:04
ziraat-bankasina-yeni-mudur

Ziraat Bankasına Yeni Müdür

18 Temmuz 2019 Perşembe 02:48
SELCİ ve ferudun