Dost Patilerden Basın Açıklaması

dost-patilerden-basin-aciklamasi

Dost Patiler Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, iskele meydanında basın açıklaması düzenleyerek sokak hayvanlarının sorunlarının ciddiye alınması için Belediyeye tepkilerini gösterdiler.
01 Şubat 2020 Cumartesi 11:49

Dernek üyeleri ve hayvanseverlerin toplanarak bir araya geldiği basın açıklamasında, Dost Patiler Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Yasemin Çat açıklamalarda bulundu.

Çat, yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi Gelibolu’da Sokak hayvanlarını korumak amacı ile kurulmuş bir derneğiz. 4 yıldır Gelibolu, yazlıklar ve köyler olmak üzere derneğimiz birçok başarıya imza atmış ve adeta sokak hayvanları için tek başvuru noktası haline gelmiştir.
Hiç bir kurumun desteği olmadan gönüllülerimizle birlikte günde en az 150 canı doyuruyoruz, gerektiğinde tedavilerini ve ameliyatlarını yaptırıyoruz.
Belediye barınağında kısırlaştırma ameliyatları tam yapılamadığından hayvanların çoğu hormonsal faaliyetlerini sürdürüyor ve dolayısıyla çevrede rahatsızlık yaratıyorlar. Konu ile ilgili sıkıntıları sözlü ve yazılı olarak defalarca dile getirdiğimiz halde belediyemiz bu soruna çözüm getirememiştir. Bu yüzden son 1 yıldır kısırlaştırmaları özel kliniklerde yaptırıyoruz.
Son aylarda Gelibolu’da sokaklarımızdaki köpekler 5199 no’lu hayvan hakları yasasının Madde 7 a,ç bentlerine ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının yönetmeliklerine aykırı olarak bulundukları ortamlardan alınıp bilinmeze atılmaktadır. Oysa kanunlar gereğince tedavi edilen, aşılanan hayvanların alındıkları yerlere geri bırakılması gerekmektedir. Onların yaşam ortamları sokaklardır, ormanlar veya otoyollar değildir.

Belediye Barınağı köpekler kaçmayacak şekilde düzenlemeli ve barınaktan yapılan sahiplendirmeler kayıt altına alınmalıdır. Mevsim koşullarına göre gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
Barınak belediyenin ise köpekler hepimizindir!
Kanunlar gereğince belediyelerin hayvan sever gönüllülerle işbirliği yapması, besleme ve tedavi konularında destek vermesi gerekmektedir, hatta ilçede yeterli tedavi ortamı yoksa hasta veya yaralı hayvanın en uygun Hayvan hastanesine nakledilip acilen tedavisinin yaptırılması belediyelerin görevleri dâhilindedir.
Tedavi desteği konusunda da dernek olarak defalarca görüşmeler yaptık, yöntemler sunduk, ancak sonuç elde edemedik.
Sizlerin huzurunda  Belediye ve Meclis Hayvan Hakları Komisyonu’ndan kentimizdeki sokak hayvanlarının sorunlarını ciddiye almalarını, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile işbirliği yapmalarını ve bu konuda sağlıklı bir yapılanmaya gitmelerini “TALEP” ediyoruz, çünkü “RİCA” boyutunu aşalı çok oldu!” dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 2068

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

baskan-ozacardan-aciklama

Başkan Özacar'dan Açıklama

06 Nisan 2020 Pazartesi 19:37
dede-ve-torunlardan-ornek-davranis

Dede ve torunlardan “örnek davranış”..

06 Nisan 2020 Pazartesi 18:20
stklardan-basin-duyurusu

STK’LARDAN BASIN DUYURUSU

06 Nisan 2020 Pazartesi 17:20

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE