Çiftçiler Anız yangınlarına karşı uyarıldı

ciftciler-aniz-yanginlarina-karsi-uyarildi

Gelibolu’da uyarılara rağmen yakılan anızlar, henüz biçilmemiş ekinler başta olmak üzere can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeniyle İtfaiye Müdürlüğü tarafından uyarıldı
04 Temmuz 2020 Cumartesi 22:45

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bir yandan  hububat hasadı devam ederken, bir yandanda  yakılan anızlar nedeniyle çıkan yangınlar, hem can, hemde mal güvenliliği açısından tehlike oluşturmaya başladı.

Gelibolulu  üreticiler, bir yıllık emeklerinin karşılığını alma ümidiyle arpa ve buğdaylarını biçtirirken, tarlada kalan anızların büyük çoğunluğu da yine üreticiler tarafından  yakılıyor.
Gelibolu ilçe tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gelibolu belediyesi İtfaiye müdürlüğü tarafından yapılan uyarılara rağmen, anızların bir kısmı çiftçiler tarafından bilinçli olarak yakılırken,  bazı bölgelerde de kırık camların mercek etkisi yapması, atılan sigara izmarit ve bazende tarladan geçen elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar anızların tutuşmasına neden oluyor.

En büyük tahribatı doğaya ve toprağa anız yangınlarının verdiğini belirten Gelibolu belediyesi itfaiye müdürü Serhat Fırat, " henüz biçilmemiş ekinler için de büyük tehlike arz ettiğini ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangınlar, itfaiyemiz ile Orman itfaiyesinin büyük çabalarına rağmen bazen, ekili alanların zarar görmesine  neden olabiliyor. Bu nedenle bu dönemlerde çiftçilerimizin anız yakmamaları konusunda daha duyarlı olmasını istiyoruz. Hem mala, hemde toprakta yaşayan onlarca   cana kıydıklarını düşünmeleri gerekiyor" dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.com

Haberin etiketleri:

Çanakkale, Gelibolu, anız, yangın, itfaiye, belediye,


Haber okunma sayısı: 2997

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

5-martiyi-itfaiyeciler--kurtardi

5 Martıyı itfaiyeciler kurtardı

12 Ağustos 2020 Çarşamba 18:42
once-kan-bagisi-sonra-denetim

Önce kan bağışı, sonra denetim..

11 Ağustos 2020 Salı 23:22
geliboluda-aniz-yangini

Gelibolu'da Anız Yangını

10 Ağustos 2020 Pazartesi 18:42
mevlevihanede-sema--toreni

MEVLEVİHANEDE SEMA TÖRENİ

10 Ağustos 2020 Pazartesi 00:41
gelibolu-yine-yandi

Gelibolu Yine Yandı

09 Ağustos 2020 Pazar 21:11

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE