Çanakkale'de Koronavirüs paniği..

canakkalede--koronavirus--panigi

Çanakkale Dardanel fabrikasında görülen 40' yakın korona virüs vakaları hem çalışanlar için hemde halk için tedirginlik yarattığını dile getiren , Gida-iş, " Üretim durdurmalıdır" dendi.
29 Temmuz 2020 Çarşamba 21:48

Çanakkale'de görülen korona virüs vakaları hakkında Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamasında;

" Çanakkale'de üretim yapan Dardanel fabrikasında kırkı aşkın işçinin Kovid-19 testi pozitif çıkınca üretime ara vermek yerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 25/07/2020 tarih ve 7/k kararı ile 26 Temmuz'dan başlamak üzere 15 gün fabrikanın kapalı devre üretim yapılması konusunda karar aldı. Daha önce evlerinde izole edilen işçiler ve diğer işçiler öğrenci yurduna yerleştirilmek üzere fabrika yönetimi tarafından işçilere çağrı yapıldı. İşçi ailelerinin evlerinden çıkmamaları yönünde uyarılarla birlikte kolluk kuvvetlerince denetim yapılacağı söyleniyor. Salgın süresince evde kal çağrılarına karşılık işçiler sürü bağışıklığı anlayışıyla fabrikalarda çalışmaya zorlandı. Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu bu karar artık söylemden çıkıp işçilerin zorla çalıştırılması noktasına varmıştır. MÜSİAD’ın izole sanayi bölgeleri, MESS’in Mesafe elektronik kelepçesi ile birlikte şimdi işçiler toplama kamplarına toplanır gibi üretimin devam etmesi adına kapalı devre üretime geçilmiştir. Ve işçiler zorla öğrenci yurtlarına yerleştirilmişlerdir ve bu süreç devam etmektedir.

Dardanel’de yaşananlar işçi sınıfına nasıl bir değer biçildiğinin somut göstergesi. Her koşul altında üretimin sürmesini istiyorlar. İşçiler savunmasız ve çaresiz bırakılmıştır. İlin mülki amirlerinin imzasıyla çıkan karar tamamen keyfi ve hukuk dışıdır. Koronavirüs sürecinde işçiler için önlem alınmadığını, alınan kimi önlemlerin ise çok yetersiz kaldığını biliyoruz. Ve şimdi görüyoruz ki yeni normal olarak adlandırılan süreç işçiler açısından her koşulda üretimin sürmesi şeklinde devam ediyor.

 Dardanel'de yapılması gereken; fabrikada üretim durdurularak tüm işçi ve ailelerine test yapılmalı ve işçiler aileleriyle birlikte karantinaya alınmalı. İşçiler hiçbir gelir kaybına uğramadan ücretleri tam ödenmeli. Karantina süresince işçilerin tüm ihtiyaçları işverence karşılanmalıdır.Gıda-İş olarak işçilerle her türlü dayanışma içinde olacağız."

 

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.com

Haberin etiketleri:

Çanakkale, Korona virüs, Dardanel, Gıda-iş


Haber okunma sayısı: 1148

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

5-martiyi-itfaiyeciler--kurtardi

5 Martıyı itfaiyeciler kurtardı

12 Ağustos 2020 Çarşamba 18:42
once-kan-bagisi-sonra-denetim

Önce kan bağışı, sonra denetim..

11 Ağustos 2020 Salı 23:22
geliboluda-aniz-yangini

Gelibolu'da Anız Yangını

10 Ağustos 2020 Pazartesi 18:42
mevlevihanede-sema--toreni

MEVLEVİHANEDE SEMA TÖRENİ

10 Ağustos 2020 Pazartesi 00:41
gelibolu-yine-yandi

Gelibolu Yine Yandı

09 Ağustos 2020 Pazar 21:11

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE