Bu Uygulama Türkiye'de Bir İlk…

bu-uygulama-turkiyede--bir-ilk

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde oynanan futbol maçlarındaki uygulama Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor
05 Şubat 2020 Çarşamba 22:19

Çanakkale Amatör liglerinde mücadele eden Gelibolu kulüpleri ve spor severler  İlçe Emniyet Müdürlüğünün bu uygulamasına tepki gösterdiler.
Özellikle geçtiğimiz hafta sonu oynanan müsabakalar sırasında yapılan uygulama Gelibolulu futbolseverleri çileden çıkarırken, Çanakkale Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Çanakkale Futbol İl Temsilciliğide bu uygulamanın yanlış olduğunu açıkladılar.

Gelibolu Mehmetçik sahasında iki karşılaşma oynandı. İlk maç birinci amatör ligde Bayırköyspor-Yenicespor arasındaydı ve bu karşılaşma başlamadan önce seyirciler aranmadan stada girip maçı seyretti.

Buaraya kadar normal olan olay bundan sonra farklılaştı. İkinci maç olan Geliboluspor-Ezinespor karşılaşması başlamadan önce stadaki seyirciler emniyet güçleri tarafından stad dışına çıkartıldı ve arama yapılarak tekrar stada alındı.

Sezon başından bu yana Gelibolu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bu uygulama taraftarı bezdirdi.
Bu uygulamanın yanlış olduğunu vurgulayan spor otoriteleride, Gelibolu İlçe Emniyet Müdürlüğünün saat 13.00'te başlayan karşılaşma öncesinde kapılarda arama yapması gerektiği vurgulandı.
Gelibolu İlçe Emniyet Müdürlüğü aynı saatte iki karşılaşma arasında ülkede örneği olmayan uygulamayı nerden ve neden  örnek aldığıda merak konusu oldu.
Çanakkale Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Dr. Firuz Erdil,
“Böyle bir uygulamanın olduğuna ilk defa şahit oluyorum. Aynı statta iki karşılaşma oynanıyorsa, özellikle bu aynı ilçe takımlarının oynadığı karşılaşma ise ilk müsabakadan önce Emniyet tedbirleri iki karşılaşma için aynı şekilde alınmalı. İlk karşılaşmadan önce Emniyet doğal olarak üst aramasını yapmalı ve ikinci karşılaşma öncesinde tribünleri stad dışına çıkarmamalı. Bu konuda gerekli görüşmeleri yapacağız” dedi.
Çanakkale Futbol İl Temsilcisi Hayrettin Acar ise, “Futbol il temsilciliği olarak yaptığımız il tertip kurulu toplantısında maç günlerini ve saatlerini belirliyoruz. Ardından başta İl Emniyet müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlükleri olmak üzere tüm alakalı birimlere resmi olarak bildirimde bulunuyoruz. Gelibolu'da yanlış olan şudur. Önemli karşılaşma, önemsiz karşılaşma yoktur. Sonuçta birinci amatör ve süper amatör resmi bir ligtir. Hangi müsabakada olayın yaşanacağını ve yaşanmayacağını bilemezsiniz. Gelibolu İlçe Emniyet müdürlüğü amatör liglerde önlemleri aynı şekilde almalıdır. Bize de Gelibolu kulüplerinden ve sporseverlerden tepkiler geliyor. İlk karşılaşmadan önce gerekli tedbirler alınmalı ve ikinci karşılaşma öncesinde tribünler boşaltılmamalıdır. Kaldı ki Gelibolu Mehmetçik Sahasında ev sahibi takımın taraftarlarının giriş yaptığı kapı tektir. Bunun için İlçe Emniyet Müdürlüğü acilen bu uygulamasından vazgeçmelidir.
Geliboluspor Kulüp Başkanı Yaver Varol, “Özellikle bizim karşılaşmalarımızda bu uygulama yapılıyor. Defalarca İlçe Emniyet müdürümüz ile görüşmemize rağmen bu uygulamadan vazgeçiremedik. Bize söylenen her yerde bu şekilde yapıldığı. Tabii ki karşılaşmadan önce stada giren taraftarlar güvenlik sebebi ile aranmalı. Fakat burada yanlış olan şey şudur. İlk karşılaşmadan önce bu uygulamayı yapmanız gerekir. İlk maçın bitiminde hemen ikinci karşılaşmanın başında bu uygulamayı yapmak için  dışarıya çıkardığınız insanlar doğal olarak tepki gösteriyor. Birçok taraftarımız uygulamaya tepki göstererek karşılaşmalarımıza girmiyorlar veya gelmiyorlar Bir an önce örneği olmayan bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyoruz. İlk maçtan itibaren sahaya kim giriyorsa arayın. Buna kimsenin itirazı olmaz” dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.com

Haberin etiketleri:

Çanakkale, Geliboluspr, maç, emniyet, uygulama, saha


Haber okunma sayısı: 2648

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

baskan-ozacardan-aciklama

Başkan Özacar'dan Açıklama

06 Nisan 2020 Pazartesi 19:37
dede-ve-torunlardan-ornek-davranis

Dede ve torunlardan “örnek davranış”..

06 Nisan 2020 Pazartesi 18:20
stklardan-basin-duyurusu

STK’LARDAN BASIN DUYURUSU

06 Nisan 2020 Pazartesi 17:20

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE