Atatürk'ün Gelibolu'ya gelişi kutlandı

ataturkun-geliboluya-gelisi-kutlandi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen törenle Atatürk'ün ilçeye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı
02 Eylül 2020 Çarşamba 20:32

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen törenle Atatürk'ün ilçeye gelişinin 92. yıldönümü kutlandı.

Gelibolu'daki törenler, yeni tip koronavirüs(Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, belirlenen katılımcılar ile gerçekleştirildi.
Tören 2.kolordu karargahı önüne temsili olarak Atatürk'ün gelişini canlandıran Armatör Yakup Aksoy Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencileri ellerinde Türk bayrağıyla gelmesiyle başladi. Ardından Atatürk anıtına kaymakam Hakan Kılınçkaya, 2. Kolordu komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve belediye başkanı Mustafa Özacar tarafından celenk sunumu yapıldı. Bu sunumun ardından saygı duruşu ve Istiklal marşı okundu.




Daha sonra ise, günün önemini anlatan konuşma belediye başanı Mustafa Özacar tarafından gerçekleştirildi. Belediye başkanı Özar yaptığı konuşmasında şunları söyletdi."Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhurbaşkanı olarak Gelibolu’yu onurlandırmasının 92. yıldönümünü kutlamak ve kendisini bir kez daha anmak için bugün buradayız. Öncelikle sizleri ve Büyük Atatürk’ün aziz ruhunu saygıyla selamlıyorum.


Ulusumuzu özgür ve bağımsız yaşamak hakkına; üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında, Türk Bayrağı altında, onurlu bir ulusun evlatları olarak Atatürk’ün ölümsüz anısı önünde, biz Gelibolulular büyük bir onur, gurur ve mutluluk yaşıyoruz.

Üç gün önce 98.Yıldönümünü kutladığımız Büyük Zafer, tutsaklıktan kurtulan Türk Ulusunun uygar ve çağdaş dünyada yerini alacağı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni var etmiştir. Kurtuluş Savaşımızın tüm şehitlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Büyük bir mücadele ile kazanılan bağımsızlık savaşı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her alanda gelişmesi, kalkınması ve medeni devletler seviyesine ulaşması için yapılan çalışmalarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yurt gezilerinin yeri çok önemlidir.



Çünkü Atatürk, onurlu bir ulus ve tam bağımsız bir ülke için sadece Kurtuluş Savaşı’nın yetmediğini, aynı zamanda bir eğitim savaşının da gerekli olduğunu öngörerek; 92 yıl önce bu topraklarda bu kez de eğitim savaşını başlatmıştır.


Türk insanının uygarlığa duyduğu özlemi sezerek 1 Kasım 1928 tarihinde kabul ettiğimiz yeni Türk alfabesini tanıtmak amacı ile yurt gezilerine çıkan,  dünyanın başöğretmen ünvanlı tek lideri olan Atatürk bundan tam 92 yıl önce Gelibolu’da öğretmenlik yapmış, yeni harfleri öğretmiştir. Nice tarihi zaferlerin yaşandığı Gelibolu, bu sayede Türkiye Cumhuriyeti’nin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde uygar dünyaya açıldığı ‘Yazı Devrimi’ne de tanıklık etmenin gururunu yaşamıştır" dedi.




Bu konusmanın yapılmasıyla tören sona erdi. Düzenlenen törene protokol ve daite müdürleri ile siyasi parti başkanları katıldı.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.com

Haberin etiketleri:

Çanakkale, Gelibolu, Atatürk, gelişi, kutlandı,


Haber okunma sayısı: 2348

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

genclik-kollarinda-yildiz-guven-tazeledi

Gençlik Kollarında Yıldız Güven Tazeledi..

21 Eylül 2020 Pazartesi 20:54
yuzme-havuzlusu-icin--yikimina-baslandi

Yüzme Havuzlusu İçin Yıkımına Başlandı

21 Eylül 2020 Pazartesi 20:07
okullarda-egitim-icin-bismillah-dedi

Okullarda Eğitim İçin Bismillah Dedi....

21 Eylül 2020 Pazartesi 19:44
psikolojik-danismanlik-merkezi-acildi

Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı

19 Eylül 2020 Cumartesi 20:14
gaziler-gunu-kutlandi

Gaziler Günü' kutlandı

19 Eylül 2020 Cumartesi 12:57
yakup-pasa-hamami-cevresinde-temizlik

Yakup Paşa Hamamı Çevresinde Temizlik

17 Eylül 2020 Perşembe 20:51

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE