15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15-temmuz-demokrasi-ve-milli-birlik-gunu

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla törenler gerçekleştirildi.
16 Temmuz 2019 Salı 02:32

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Gelibolu'da tören ve etkinlikler düzenlendi.


İlçedeki ilk törenler, şhitlikte saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı ve ardından kur'an tilaveti ve duaların okunması ile devam edildi.

Törene katılan protokolün şehit mezatlarına karanfil bırakılması ile törenlerin ilk bölümü sona erdi. Bu arada, pazartesi günü öğle namazından önce, büyük camide şehitlerin ruhları için, Mevlid-i şerif okutuldu ve daha sonra, katılanlara pilav ve ayran ikram edil.

Törenlerin ikinci bölümüne ise, protokol ve vatandaşların katılımı ile, fener meydanından iskele meydanına kadar, 2. Kolordu Bölge Bando takomının da katılımı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşü düzenlendi.

Buradaki törende, saygı duruşu ve istiklal maeşının okunması ile devam etti. Ardından, mini bir konser 2. kllordu komutanlağı bölge bandosu tarafından verildi.

Ardından Gelibıolu ilçe kaymakamı tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Kaymakam Kılınçkaya konuşmasında, "Ülkemiz, 15 Temmuz 2016 tarihinde devlet içerisinde yapılanan bir grup paralel yapı ve terör örgütü üyesinin yapmış olduğu kalkışma ile ciddi bir badire atlatmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Milletine, Türk demokrasisine, özellikle milli iradeye karşı alçakça bir kalkışma olmuştur. Milletimiz o gece canı pahasına meydanlara inerek demokrasisine sahip çıkmış, bu topraklarda demokrasinin ve egemenliğin yegâne sahibinin millet olduğunu tüm dünyaya göstererek bu darbe kalkışmasında düşmana fırsat vermemiştir, vermeyecektir.

Milletimiz; aklıyla, ferasetiyle ve tüm azmiyle 15 Temmuz darbe kalkışmasının unutulmasını, unutturulmasını ve bu alçakça ihanetin üstünün örtülmesine asla izin vermeyecek, milli iradeye sahip çıkma şuurunu her daim canlı tutacaktır. Milletimiz; aklıyla, ferasetiyle ve tüm azmiyle 15 Temmuz darbe kalkışmasının unutulmasını, unutturulmasını ve bu alçakça ihanetin üstünün örtülmesine asla izin vermeyecek, milli iradeye sahip çıkma şuurunu her daim canlı tutacaktır" dedi.

Bu konuşmanın ardından kuran ve ilahiler okundu ve pilav ayran dağıtımısonrası etkinlikler sona erdi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 563

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

geliboluda-kaza

Gelibolu'da Kaza...

18 Ağustos 2019 Pazar 10:57
itfaiyeden-polislere-yangin--egitimi

İtfaiyeden, Polislere Yangın Eğitimi

16 Ağustos 2019 Cuma 21:22
geliboluda-aniz-yangini-korkuttu

Gelibolu'da anız yangını korkuttu

16 Ağustos 2019 Cuma 20:44
geliboludan--gecen-gemide-intihar

Gelibolu'dan geçen gemide intihar

16 Ağustos 2019 Cuma 20:28
baskan-ozacardan-bayram-mesaji

Başkan Özacar'dan Bayram Mesajı

11 Ağustos 2019 Pazar 10:26

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
SELCİ ve ferudun