10'cu Yıl Anısına Atatürk Çocuk Parkları

10cu-yil-anisina-ataturk-cocuk-parklari

Çanakkale Şavaşının 10. Yıldönümü nedeniyle bu yıl 10'cu yürüyüşlerini yapacak olan 57. Alay Yürüyüş komitesi, "Atatürk Çocuk Parkları" projesini başlattı.
09 Ağustos 2019 Cuma 21:52

Çanakkale Şavaşının 10. Yıldönümü nedeniyle bu yıl 10'cu yürüyüşlerini yapacak olan 57. Alay Yürüyüş komitesi, "Atatürk Çocuk Parkları" projesini başlattı.

Çanakkale Savaşı'nın başlangıcı olan Anzak Çıkarmasını durdurmak için 19. Fırkaya bağlı üç alaydan biri olan 57. Alay, 1 Şubat 1915'de Tekirdağ'ın Yarkışla mevkiinde kurulan ve bunu yaşatmak için her yıl Çanakkale savaşlarının yıldönümünde yollara düşen 26 - 27 - ve 57. Alayları Yaşatma  Araştırma Gönüllüleri Derneği yeni bir projeye daha imza atıyor.

Savaşın kazanılmasında önemli rol alan 57. Alay'ın anısına yollara düşen derneğin başkanı Hikmet Yılmaz, Gelibolu'nun Bolayır köy muhtarı Adem Can'dan gelen çocuk parkı isteği üzerine, buraya 650 m2 üzerine  "57. Alay Mustafa Kemal Atatürk  Çocuk Parkı"  yapma kararı aldıklarını söyledi.  

Konuyla ilgili olarak AA muhabirine bilgi veren  26 - 27 - 57. Alayları Yaşatma  Araştırma Gönüllüleri Dernek Başkanı Hikmet Yılmaz, sembolik 57. Alay yürüyüşü ile çıkışlarının üzerinden 9 yıl geçtiğini belirterek, şunları söyledi."10 yıl etkinlikleri kapsamında başlatmış olduğumuz çalışmalar içerisinde Çanakkale, Tekirdağ'dan başlar  tarihsel sürecin bilincinin pekişmesi ve kalıcı olması kapsamında, yürüyüşümüz sırasında her yıl mola verdiğimiz Gelibolu'nun Bolayır köyünde kurulan dostluklar sonrası, köy muhtarımızın park istediğini olumlu karşıladık. Bu parkı 2020 yılının 13 ile 18 Mart tarihlerinde açmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda  bu istek bizde bu yeni projemizinde başlangıcı oldu. Dedik ki, niye bunu mola verdiğimiz tüm yerlere uygulamıyalım. Bu bakış açısıyla bu kezde biz Tekirdağ, Edirne, Havsa,Çorlu, Uzunköprü, Şarköy,  Keşan, Malkara, Evreşe, Çanakkale belediyelerimize dilekçe yazdık ve böyle bir parkın yapılmasını ve isminide "57. Alay Mustafa Kemal Atatürk Çocuk Parkı" konması isteğinde bulunduk. Bolayır'da yapılacak olan parkımızın projesi çizildi. İçerisinde oyuncakların yanında bir köşede bağdaş kurup çocukları izleyen bir Atatürk büstümüz ve video gösterim yerinde Atatürk'ün  hayatı ve anlatımları seslendirilerek, parkta oyun oynayan çocuklarımızla Mustafa Kemal Atatürk'ü buluşturacağız. Bu projelerimize sponsorlar arıyoruz. Bu parklarımızın maliyetleri 20 ile 60 bin tl arasında olacak" dedi.  


Bolayır köyü muhtarı Adem Can ise, "park isteğimizi hem, 26 - 27 - 57. Alayları Yaşatma  Araştırma Gönüllüleri Dernek Başkanı Hikmet Yılmaz, hemde Tekirdağ Büyükşehir belediyesi burada inceleme yaptıklarında bu isteğimizi ilettiğimizde kabul ettiler. Parkın alt yapısını Tekirdağ Büyük şekir belediyesinin yapacak olması bizleri çok mutlu etti" dedi.

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 703

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cinayetten-aranan-kisi-geliboluda-yakalandi

Cinayetten aranan kişi Geliboluda yakalandı

08 Temmuz 2020 Çarşamba 22:48
kayip-kiz-cocugu-bulundu

Kayıp Kız Çocuğu Bulundu

08 Temmuz 2020 Çarşamba 15:01
soyuaktan-iscilerine--rekor-zam

Soyuak'tan İşçilerine Rekor Zam

07 Temmuz 2020 Salı 23:09
geliboluda-yine-yangin

Gelibolu'da yine yangın

07 Temmuz 2020 Salı 20:18
gelibolu-yaniyor

Gelibolu Yanıyor

07 Temmuz 2020 Salı 02:11
geliboluda-av-kopekleri-asilandi

Gelibolu'da Av köpekleri aşılandı

06 Temmuz 2020 Pazartesi 06:25

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE