100. yılda sessiz kutlama

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen bir törenle, Bolşevik Devriminden sonra 1920 yılında ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye gelen daha sonrada Gelibolu'ya yerleşen Beyaz Rusların 100. yılı sessizce kutlandı
22 Kasım 2020 Pazar 16:51

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen bir törenle, Bolşevik Devriminden sonra  1920 yılında ülkelerinden kaçarak  Türkiye'ye gelen daha  sonrada  Gelibolu ilçesine yerleşen yaklaşık 30 bin Beyaz Rus'un 100. yılı sessizce kutlandı.


Gelibolu'daki  Gazi Süleymen Paşa mahallesindeki  aslına sadık kalınarak yeniden yapılan ve açılışı 2008 yılında gerçekleşen Rus Anıtında gerçekleşen tören, dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs(Kovid-19) salgını tedbirleri nedeniyle  büyük tören iptal edilince  temsili olarak sessizce gerçekleştirildi.


Tören, Rus anıtına Türk ve Rus heyetinin karanfil ve çiçeklerin bırakılması ile başladı, ardından Rusya Moskova Klisesi Papazı Pazası IURII Sergeey'in   duasıyla birlikte anıtın bahçesinde bulunan müze ziyaret edildi ve anı defteri imzalandı. Ardından çekilen anı fotoğrafı ile tören sona erdi. 

Buradaki törenin ardından,  Kırım Kalkınma Vakfı; “KTDF Genel Başkanı, Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı Ünver Sel öncülüğündeki heyet, Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ı ziyaret etti.


Başkan  Özacar, "Türk -Rus dostluğunun simgesi olan ve burada yaşamış Rusların  100. yılı anısına Rus anıtında dostluk adına karanfillerimizi bıraktık. 1920'de ülkelerinden gelip, ülkemize ve şehrimize konuk olarak gelen burada belli bir süre  konaklayıp,  bu süre içerisinde bizlerle birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz Rus dostlarımızın Gelibolu'ya gelişlerinin 100. yılında onların geçmiş yıllarını sevgi ve saygıyla anıyorum"  dedi.


Bu arada, Gelibolu'da yaşamış olan beyaz rusların 100. yıl anısına anıtın çevresine Rusya'dan getirtilen 100  fidanın belediye tarafından  dikiminin yapılması ve şimdiye kadar gösterilen ilgi ve alaka nedeniyle Türk-Rus Ev Başkanı Erol Uğurlu tarafından  plaket verdi ve beledye başkanı Özcar'da günün anısına Uğurlu'ya ilçeyi simgeleyen bir fotoğraf verdi. Bu arada törene katılan Kırım Tatar Kültür  Dernekleri Federasyonu başkanı Ünver Sel'de başkan Özacar'a Türkiye Rusya ilişkilerinin yüzüncü yılı nedeniyle Türk-Rus Diplomatik İlişkiletinin 100.yılı tablosunu hediye etti.

100.  yıl törenine, Rusya Moskova Klisesi Pazası IURII Sergeey, Belediye başkanı Mustafa Özacar, Kirim Gn Bsk Ünver Sel, Eski Afyon Milletvekili  Müjdat Kayayerli, Kırım Kültür Derneği Başkanı Nusret Tuzak ve Çanakkale Üniversitesi Rusya İlişkiler Kültür ve Sanat Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Vedat Çalışkan katıldı.

'BEYAZ RUS' İSMİ

Bolşevik Devrimi'ni gerçekleştirenlere 'Kızıllar' deniyordu. Daha sonra bu 'Kızılordu' adını aldı. Bolşevik Devrimi'ne isyan çağrısı yapan güçlere ise başlangıçta 'Gönüllü Ordusu' deniyordu. Zamanla 'Beyaz Ordu' ve 'Beyazlar' adını aldı. Bu, milliyeti ifade eden bir terim değil, siyasi bir tabir. Çünkü Beyaz Ordu içinde; Ruslar, Ukraynalılar, Gürcüler, Don Kazakları, Kalmuklar, Çerkezler, Türkmenler, Ermeniler, Gürcüler, Rumlar ve Museviler de yer alıyordu. Bu güçlere zamanla 'Beyaz Ruslar' denmiştir

 

Haber Kaynağı: gelibolununsesi.comHaber okunma sayısı: 2537

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE
Acaroğlu Et Kasap